Mixer, 01 Mart - 07 Nisan tarihleri arasında ana sergi mekanında sanatçılar Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan, Umut Toros’un katılımıyla “Yürüme Mesafesi” isimli grup sergisine ev sahipliği yapacak.

Sergi, medeniyetin ilk kıvılcımını başlatan ve ilk insanı var olduğu yerden doğrultup tüm dünyaya yayılmasına sebep olan “yürüme” kavramını ele alıyor. Birçok düşünürün sorgulama sürecinde bir araç olarak ele aldığı yürüme eylemi, aynı zamanda antik çağlardan itibaren sanatsal üretimin de bir parçasıdır.

Değişimi ve değişime olan isteği simgeleyen yürümek aynı zamanda politik bir eylemdir. Fiziksel yürüme, toplumun kalıplaşmış normlarından uzaklaşarak, kişinin kendi düşünsel akışıyla yalnız kalmasını, arınmasını sağlamaktadır. Bu anlamda, yürümek özgürleşmeye doğru bir adımdır. Günümüzde, sadece kişisel ve içsel bir dönüşümü değil, toplumsal bir hareketi yansıtıyor.

Sergide yer alan sanatçılar, yürüme eylemini üretim süreçlerinin bir parçası olarak görüp, kendi sanat pratikleri doğrultusunda yorumluyorlar.