İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Odakule Pasaj Geçidi’nin yenilenmesine yönelik düzenlediği mimari tasarım yarışmasında 90 proje arasından birinciliğe mimarlar Atahan Sevdi, Merve Yıldırım ve Büşra Nural’ın “Beyoğlu Melodisi” adlı çalışması layık görüldü. Proje, pasaj içerisinde oluşan rüzgar koridorunun kullanılması gibi yaratıcı ve etkileyici unsurları bakımından öne çıkarak birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Yarışma ile her gün binlerce kişinin İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi arasındaki yaya bağlantısını sağlayan, aynı zamanda bir dönemin özgün mimarisini yansıtan Odakule binasını da bu caddelere bağlayan geçidin çağdaş kentsel yaşam koşulları doğrultusunda yeni fikirlere ve sanayinin sanat ve tasarımla buluşmasına imkan verecek şekilde yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor. İstiklal Caddesi’nin önemli sembollerinden biri olan Odakule binasını 2017 yılında yenileyerek modern bir görünüme ve çağdaş bir altyapıya kavuşturan İSO, yarışma ile Odakule Pasaj Geçidini de yenilemiş olacak.

Tasarım ve sanat alanlarından bireysel ve ekip olarak tüm katılımcılara açık olarak gerçekleştirilen İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması’nda birinci olan proje, Beyoğlu ilçesinde yer alan, mülkiyeti İSO’ya ait olan pasaj alanının kimliğini rafine ve entelektüel bir kavramsal yaklaşım ile ele alıyor. Proje, alandaki tüm düzlemlere gerek malzeme gerekse detaylandırma ile yalın müdahalelerde bulunuyor. Projenin yarattığı dingin kentsel mekan içinde tını enstalasyonu için kullandığı lineer pirinç tüpler, üç yeni sanat eseri ve rölyef önerileri, su öğesi, İSO kurumsal kimliğinin halihazırda kentsel sanat elemanları ile kurmuş olduğu ilişkiyi güçlendirici nitelikte bulunuyor.

Birincilik Ödülü
Atahan Sevdi (Ekip lideri), Merve Yıldırım ve Büşra Nural

İkincilik Ödülü
Burcu Sevinç (Ekip lideri), Rıfat Yılmaz, Süleyman Yıldız
Yardımcı Ekip; Kamer Berzah Özlü ve Sinem Onar

Üçüncülük Ödülü
Emrah Demir (Ekip lideri), S. Salih Başbay, Hasan Öncü, 3D Animatör Mete Şekip Saygın
Yardımcı Ekip; Gülşah Kayalık ve Betül Aygün

1.Mansiyon (73 Sıra No’lu 45182b Rumuzlu Proje)
Hakan Demirel (Ekip lideri), Murat Arif Suyabatmaz
Yardımcı Ekip; Orhun Ülgen, Elif Yılmaz, Nurettin Şatır, Kadir Mert Tatar, Özge Özçelik, Aylin Pakova, Begüm Alyemiş

2.Mansiyon (43 Sıra No’lu 38517 Rumuzlu Proje)
Mehmet Vehip Kütükçüoğlu (Ekip lideri), Haşim Ertuğ Uçar, Emine Hande Gazioğlu, Onur Akın, Ethem Aybar, Begüm Gökçe Tırpancı, Oğul Can Öztunç, Ece Ünübol, Beyza Paksoy, Serdar Albaz, İsmet Bilgin, Yıldırım Erbaz

3.Mansiyon (30 Sıra No’lu 59370 Rumuzlu Proje)
Ervin Garip (Ekip lideri), Banu Garip
Yardımcı Ekip; Samet Küçükbay, Fatma Karakaya

4.Mansiyon (69 Sıra No’lu 37259 Rumuzlu Proje)
Efe Korkut Kurt, Küratör (Ekip lideri), Pınar Sipahi, Beyza Yavuz, Bora Talun, Melike Demirbilek, Selin Atacı
Danışman; Derya Güleç Özer

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL