• Zürih’te Açan Ebegümeci

  Gerilla bahçıvan Maurice Maggi’nin hikayesi 1980’lerde başlıyor. Kendi jenerasyonu, öfkesini atmak için o dönemde oldukça meşhur olan Punk gruplarına katılırken Maggi, otoriteyi protesto etmek için başka yollar arıyordu.

 • Metropolde İnfrastrüktürün Peyzaj Değeri

  Kurgusal bir içeriğin düzeni olarak tarif edilebilen strüktür; yapmaktan gelen yapı kelimesinin gelişigüzel bir nesne olmadığını, kavramsal ve teknik bir özveriyi içermesi gerektiğini, yapının veya yapılaşma üzerine olan genel algının sadece kütlesel olmadığını hatırlatıyor.

 • Çiçekli Refüjlerin Su Yönetimi

  Avrupa kentleri, suyu mümkün olduğunca tasarruflu kullanma yönünde adımlar atıyor. Yeni Londra Olimpiyat Parkı, sulama için alandaki suyu geri dönüştürüyor; Paris içilebilir ve içilemeyen su kaynaklarını yine bitki sulama ve caddelerin temizliği için 19. yüzyıldan beri geri dönüştürüyor.

 • Karayolu Refüjleri ve İstanbul

  Son yıllarda karayolu refüjlerinin abartılı peyzaj anlayışı olabildiğince bezemeci bir anlayışla bir tür kiçi olağanlaştırıyor. O kadar ki diğer büyükşehirler İstanbul örneğinden etkilenerek benzer bir algıyı üretmenin yollarını arıyorlar.