Moira Valeri küratörlüğünde düzenlenen konferans serisi İtalyan Mimarların Öyküsü'nün ikinci oturumu Adalberto Libera'ya odaklanıyor. Roma Tre Üniversitesi'nden Marida Talamona'nın anlatımıyla gerçekleşecek olacak konferansın moderatörlüğünü MArS-Architects'ten Atilla Yücel üstleniyor.

Ücretsiz olan etkinliğe buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

"Trentino’lu mimar Adalberto Libera (1903-1963) modern italyan mimarisinin en ilginç başrol oyuncularından biridir. Rasyonel mimarinin savunucularından ve terisyenlerinden biri olarak, kendini 1920’li yılların başından itibaren betonarme yapı sistemlerinin eğitimi ve düzenli koşut yüzlü geometriyi baz almış tasarım araştırmasına adamıştır. Mimari üretimin tümüne damgasını vuran ve İkinci Dünya Savaşı öncesinde ve sonrasında eserler arasında devamlılık unsuru olan bir çalışma çizgisi."

"Marida Talamona Roma Tre Üniversitesi’nde Çağdaş Mimarlık Tarihi dersleri vermektedir. Ve Venedik IUAV Üniversitesinde Doktora okulu hocaları üyesidir. Çalışmaları Avrupa’da XX yy. mimarlığı üzerine odaklanmış olup özellikle Akdeniz mimarisi ve Le Corbusier’in eserlerine ağırlık vermektedir. Uluslararası dergilerde ve toplu eserlerde yazıları bulunmaktadır. Kitapları arasında Casa Malaparte ve 2011 senesinde Roma MAXXI de düzenlenen serginin katalogu olan L’Italia di Le Corbusier yer almaktadır."