İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin Kalebodur’un desteği ile birlikte Salt Galata’da düzenlediği “Mimarlık Ve…” buluşmalarının yedincisi "Mimarlık ve Dijital Üretim” başlığı altında gerçekleşiyor.

Mimarlıkta dijital üretim, tasarımın ilk aşamasından model prototiplemeye, 1:1 ölçekte enstalasyonlardan inşaat kontrolüne veya restorasyon taramalarına kadar geniş bir spektrumu kapsıyor. Bir yandan da tüm sektörlerin dijitalleştiği bir dünyada, aslında 'dijital olmayan' bir üretimden bahsetmek mümkün mü diye sorgulanıyor.

Sinan Demir, Efe Gözen, Gökhan Karakuş ve Deniz Tümerdem’in katılacağı panel, mimari tasarımın yaşam döngüsüne dahil olan akademiden ve üretimden farklı paydaşları bir araya getirerek, dijital üretimin geçmişi ve geleceğine odaklanıyor. “Bu alandaki teknolojiler bize ne vadetti, aslında neler getirdi ve bu sırada süreçten neler götürdü?” ve “Globalden gelen yaklaşımlar, Türkiye'nin yerelliğinde ve zanaat kültüründe nasıl adapte oldu ve oluyor?” gibi sorulara cevap aranacak paneli Atölye’nin kurucu ortaklarından Engin Ayaz yönetecek.

İki saate yakın sürecek, herkese açık ve ücretsiz olacak “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları” adlı konuşmalar serisinde, ilerleyen aylarda da farklı pencerelerden mimarlığa bakılmaya devam edilecek. Bu panellerde katılımcı konukların çağdaş mimarlık ve kent hayatı üzerine kişisel deneyimleri ve gözlemleri izleyicilerle paylaşılmakta. Kalebodur’un desteği ile düzenlenen “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlığı ve kentleşmeyi disiplinler arası bir tartışmaya açıyor.

“Mimarlık ve Teknoloji” paneli 6 Kasım Pazartesi günü saat 19:00-20:30 arasında Salt Galata’da ücretsiz izlenebilir.