11. Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri Sonuçlandı

27-30 Ekim tarihlerinde Antalya'da gerçekleşen 11. Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması ile eş zamanlı olarak yapılan jüri değerlendirme toplantısı sonucu Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri ve Sergisi kapsamında kazanan projeler belli oldu. Birincilik ödülünü Gabriel Lefevre Pardessus, Maxime Paul Marie Retailleau ve Fabian Scholz (Fransa – Almanya) alırken, ikincilik ödülünü Gencay Çubuk ve Ömer Yeşildal paylaştı. Üçüncülük ödülünü Nicholas Gonsalves (Avustralya) kazandı. Deren Uysal, Katılımcı Özel Ödülü'ne değer görüldü.

birincilik ödülü: mobile museum of handicapped architecture /gabriel lefevre pardessus, maxime retailleau, fabian scholz
ikincilik ödülü: diffused&mobile / gencay çubuk
ikincilik ödülü: ctrl+c / ömer yeşildal
üçüncülük ödülü: mobile museum for mental health / nicholas gonsalves
katılımcı özel ödülü: black balloons / deren uysal

Kazananlar projeler, UIA Uluslararası Yarışmalar Komitesi Üyesi Patrick Colombier, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Fulya Özsel Akipek, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Nilüfer Kozikoğlu, Belarus Mimarlar Odası Üyesi Drazhin Vazim ve 10. Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi birincisi Aslı Ağırbaş gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından belirlendi.

Birincilik Ödülü: Mobile Museum of Handicapped Architecture
Jüri üyeleri projeyi, engellilik halini becerilere odaklanarak yeniden yorumlayan ve mekansal kurgular ile belirli duyuları bir araya getiren bir proje olarak değerlendirdi. Proje, engelli bireyler için tasarlanan bir rota dahilinde, engellilik halinin çeşidine göre kullanılabilecek alanlar sunmayı amaçlıyor.

birincilik ödülü: mobile museum of handicapped architecture /gabriel lefevre pardessus, maxime retailleau, fabian scholz

.

İkincilik Ödülü: Diffused & Mobile (Mobile Museology Patterns Around Multiple Transportation Solutions For Disabilities)
Proje, her türlü kentsel mekanla uyum gösterebilecek bir rota önerisinde bulunuyor. Onu dönüştüren mimarlığı tanımlamayı mümkün kılarken, farklı düşünceler ile şehir algısını sergiliyor.

ikincilik ödülü: diffused&mobile / gencay çubuk

.

İkincilik Ödülü: CTRL+C
Jüri üyeleri yeni nesil mimarların bir tüketici olmanın ötesine geçerek teknolojiyi yararlı şekillerde kullanabilmek üzere stratejiler geliştirmeleri gerektiğinin altını çizerken; projenin, mekanın yeni boyutlarını tartışma ve üretme gücüne sahip olduğunu belirtiyor. Proje hem “mimarlık” hem de “müze” kavramlarını sorgulayarak onlara görsel somutlaştırmalar ile cevap veriyor. Mimarlık katı sınırlarından arındırılarak daha çok insan deneyimi üzerine bir senaryoya dönüşüyor.

ikincilik ödülü: ctrl+c / ömer yeşildal

.

Üçüncülük Ödülü: Mobile Museum for Mental Health
Jürinin mütevazi olarak tanımladığı proje genel kullanım alanındaki mimari formlara karşı dinlendirici ve samimi görüntüler sunuyor. Kullanım kolaylığını öne çıkaran basit ve devamlı bir rota oluşturuyor. Jüri, bu projenin ikincilik ödülü alan Diffused & Mobile projesine bir noktada “aşılanmış” gibi düşünülebileceğini belirtiyor.

üçüncülük ödülü: mobile museum for mental health / nicholas gonsalves

Etiketler:

İlgili İçerikler: