2018 Yılında XXI'de En Çok İncelenen Projeler

2018 yılında web sitemizde yayınlanan ve en çok incelenen ilk 10 projeyi derledik.

1 - İncelikli Denge / VESTRE FİYORT PARK / ADEPT

Kara, deniz ve kullanıcı ilişkisini güçlendirmeyi ve doğayı gündelik yaşamın etkin bir parçası haline getirmeyi amaçlayan proje, fiyort peyzajına yeni bir denge öneriyor.

2 - Katmanlar Arasında / BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TARSUS-GÖZLÜKULE KAZISI ARAŞTIRMA MERKEZİ / SAADET SAYIN

Gözlükule kazı araştırmalarının yürütüldüğü araştırma merkezi, tüm mekana yayılan işlevini, mevcut yapıda özgün öğeleri tutup niteliksiz ekleri eleme ilkesiyle gerçekleştirilen projeyle kazanıyor.

3 - Bir Oyun Deneyi / FIVE FIELDS OYUN YAPISI / MATTER DESIGN + FR|SCH PROJECTS

Toplumsallığı müşterek alanlarla geliştirme fikriyle üretilmiş bir mahallede bulunan oyun yapısı kuralsızlığıyla yaratıcılığı teşvik ediyor ve alışıldık öğeleri hayal gücüyle yorumluyor.

4 - Kent Salonu / SAMSUN ÇOK AMAÇLI SALON / ÇIRAKOĞLU MİMARLIK

Pek çok farklı etkinliğe mekan olması amacıyla tasarlanan çok amaçlı salon, cephesindeki ritmik hareketle görsel ilişkiyi, esnekliğiyle kullanım odaklı hafızayı sürdürmeyi ve korumayı amaçlıyor.

5 - Yalın Düzen / KARA HARP OKULU SAVUNMA SPORLARI ÇALIŞMA ALANI / FREA + SCRA

Basit dikdörtgenler prizması hacmiyle zamanın etkisine dirençli ve işlevsel bir kolaylaştırıcı olarak tanımlanan yapı, kullanılan malzemeler ve yatay katmanlarıyla biçim ve işlevi tutarlı bir şekilde bir araya getiriyor.

6 - Doğada Keşif / WILD PLAY / ASPECT STUDIOS

Avustralya’da tasarlanan oyun parkı, çocukların merakını cezbeden ve onları hareket etmeye teşvik eden oyun deneyimini botanik bir maceraya dönüştürüyor.

7 - Tek Çatı / LÜLEBURGAZ YILDIZLARI KADIN AKADEMİSİ / İKİARTIBİR MİMARLIK

Programında kadın sığınma evi, çocuk bakım evi, tarım alanları ve üretim atölyelerinin bulunduğu Kadın Akademisi’ni, programını ve yerel yönetimlerin yapılı çevreye katkısını İkiartıbir Mimarlık ekibiyle konuştuk.

8 - Bitmemişliğin Estetiği / SALA BECKETT / FLORES & PRATS

İçine yerleştiği yapının özgün izlerini incelikle koruyarak güncelleyen Sala Beckett yenileme ve genişletme projesi, hafızayı sürdürerek geleceğe taşıyor.

9 - Zamanın Ruhu / AKADEMEIA LİSESİ / MEDUSA GROUP

Yeni neslin ihtiyaçlarına ve değişen eğitim yaklaşımına cevap vermek üzere tasarlanan okul yapısı, hem ders hem de serbest zaman aktiviteleri için özgür hareket alanları sunuyor.

10 - Açık Müdahale / GEÇİT YÜRÜYÜŞÜ: MÜZE, ARKEOLOJİK YOL VE DİNLENCE EVLERİ / FRAZZI ARQUITECTOS

UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş tarihi bir kentte yer alan proje, kültür peyzajı ile doğal peyzajın birbirini ürettiği fikrinden hareketle, bir geçit mekanın peşine düşüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL