32 Dereceyi Aşan Günler

Climate Impact Lab, The New York Times işbirliği ile hazırladığı küresel iklim verilerine dayalı analizde kentlerinizin doğum tarihinize kıyasla ne kadar ısındığını ve ısınmaya devam edeceğini gösteriyor.

Yükselen sera gazı konsantrasyonları (GHG) neden olduğu küresel ısınmanın, dünya genelinde 32 santigrat dereceyi aşan sıcak gün sayısında artışa neden oluyor. Rhodium Group, Şikago Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley araştırmacılarından oluşan ve aralarında iklim bilimcilerin, ekonomistlerin ve veri analistlerinin bulunduğu Climate Impact Lab, elde ettiği yeni verilerle hazırladığı etkileşimli haritalamada bu etkiyi ortaya koyuyor. Kullanıcılara, yerel meteoroloji istasyonlarının verilerine ve küresel sıcaklık değişimlerine dayalı olarak, doğdukları yıldan bugüne kentlerinin yıllık sıcak gün sayısındaki değişimi gösteren yerelleştirilmiş grafikler, aynı zamanda sera gazı salınımı Paris Anlaşması’nca belirlenmiş sınırlar içinde tutulduğunda dahi, gelecekte bu sayının tırmanacağı aralığa dair de bir öngörü sunuyor.

NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün İklim Etkileri Grubu Başkanı Cynthia Rosenzweig, “Dünya genelinde yaşanan sıcak günlerdeki artış, insanlara ve yaşam için bağlı olduğumuz sistemlere doğrudan ve tehlikeli bir biçimde etki ediyor; yüksek sıcaklık değerlerinin neden olduğu sağlık koşulları da en savunmasızları vuracaktır.” diyor. Özellikle yaşlı insanlar, bebekler ve kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler arasında hastalık ve ölüm riskini arttırdığı tespit edilmiş; yeni uyarlanabilir iklimlendirme teknolojilerine kısıtlı erişimi olan düşük gelirli nüfusların da yüksek sıcaklardan en çok etkilenenler arasında olacağı belirtiliyor.

Climate Impact Lab'ın hazırladığı analize buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: