Açık Hava Sergisinde Uyumak

Kamp ve sanatın kentte birleşimi fikriyle gelişen UrbanCampsite, "gezici sanat kampı yerleştirmesi” olarak özetlenebilecek bir kurguya sahip. Fikir, tasarımcılar Annette van Driel ve Francis Nijenhuis tarafından geliştirilmiş.

fotoğraflar: airbnb
trampotent
val ross
goathi
kabile tuvalet kulesi

Amsterdam'da yeni bir yerleşim alanı olan Ljburg bölgesinde üç ay boyunca kalacak olan kamp, alışılmışın dışında kalan bir yapılanmaya sahip on iki adet "çadırdan" oluşuyor.

UrbanCampsite sergileri, normalde terk edilmiş ya da görece ıssız kalmış alanlara yerleştiriliyor. Projenin özü, insanların belirli bir alana karşı algısını değiştirebilmek üzerine tanımlanmış. Bu nedenle yakın çevrede yaşayanların, sanatçıların ve turistlerin ortak buluşma noktasına dönüşmesi amacıyla atölyeler ve performanslar düzenleniyor ve yaratıcılık teşvik ediliyor.

Mizahi bir altyapıya sahip olan kamp nesneleri -çadırlar-, derme çatma görünümleriyle eğlenceli bir mimari tuhaflık sunuyorlar. Örneğin Trampotent isimli çadırın tepesinde bir trambolin bulunuyor, Val Ross ise kapsül benzeri bir uyku mekanıyken Goahti geleneksel bir çadıra benziyor fakat malzemesinde farklılaşarak parlak kırmızı renkli plastik ve strapordan yapılmış. Üç adet silonun içine duş ve tuvaletler yerleştirilerek tasarlanan Kabile Tuvalet Kulesi isimli yapıysa en ilgi çekici görünen yerleştirmelerden biri.

UrbanCampsite, şehrin dışında konumlanmasıyla "kentsel kamp" niteliğini kaybettiği izlenimini uyandırıyor. Bunun yerine, örneğin bir meydana, ara sokağa ya da çatıya kurulduğunda yaratacağı etkinin gözlemlenmesinin daha etkileyici olabileceğini düşündürüyor. UrbanCampsite, 31 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

[embed]https://vimeo.com/128685727[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL