Açık Kütüphane

Mahalle ölçeğinde bir toplumsal sanat projesi kapsamında tasarlanan kamusal kütüphane, farklı olasılıklara açık bir mekan olarak paylaşıma, okumaya ve bir aradılığa hizmet etmeyi amaçlıyor.

Madrid’in çeşitli mahallelerine odaklanan Imagina Madrid isimli toplumsal sanat projesinin fiziksel miraslarından biri olarak gerçekleştirilen Bibliojardin (Kitap Bahçesi), mahalle sakinlerince, mahalledeki kamusal alana yerleştirilmiş bir kitap okuma ve paylaşım alanı. İçine yerleştiği Opanel Mahallesi’nin sakinlerini sanat projesi içinde önemli kılan da kullanıcıların sosyal etkinlikler için bir mekanla sonuçlanan, peyzaj ve mimari tasarımı içeren uzun bir sürecin içinde bulunmuş olmaları. Projenin bu niteliği isimleri Esperanto dilinde (1880’lerde Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından yaratılan, 16 kuralı bulunan yapay dil) “birlikte” anlamına gelen ve imge ya da anıtsallığın ötesinde gündelik etkileşimler, ritüeller ve işbirliği ekseninde mekanlar ve araştırmalar üreten Kune ekibi için sürecin esasını oluşturuyor.

Bir buluşma alanı olarak da işlemesi düşünülen ve esas işlevi gölgelik yaratmak olan alan, kalıcı olması temel alınan metal bir strüktür ve bir ahşap kutuyu içeriyor. Metal strüktür, askıda oturma birimleri, yavaşça kendisini sarmaya başlayan yasemin gibi müdahale ve mobilyalara da dayanak olarak görülmüş. Ahşap platform ve farklı kullanımlar için olasılık sunan paletler toplanma alanını zeminini oluşturuyor. Imagina Madrid projesini de yürüten, bir mezbahadan sanat merkezine dönüştürülmüş Matadero’da bulunan ahşap yapı, Mamut da strüktürün yanına ilişiyor. Yeri değiştirilerek mahalleye getirilmiş ve kitapları koyabilmek adına düzenlenmiş Mamut’a, böylelikle yeni bir işlev ve mekan kazandırmak da amaçlanmış. Okuma alanın zaman içinde sarmaşıkla kaplanarak daha içe dönük olarak mekanlaşacağı ve mahallenin odağı olacağı öngörülüyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: