Açık Manifesto

AYSU ECE KURU

Studio FormaFantasma tarafından tasarlanmış manifesto tasarımcıların daha önceki üç projesine gönderme yapar ve onlardan beslenir nitelikte. Yenileri üretmek yerine mevcut estetiği benimseme niyetli çalışma sürecini gösteren Açık Manifesto bir simyacılık çalışmasına benziyor. Çeşitli malzemeler birincil kaynak olarak kullanılıp dönüştürülerek işe yarar sürdürülebilir projeler ortaya çıkıyor.

Farklı yaklaşımlar ve bilgiler çerçevesinde malzemeler ve araçlar kullanılarak nesneler birer ifade haline geliyor. Böylece malzeme ve araç olmaktan çıkıp düşünce oluyorlar. Bir şeyi kabul etmek ya da reddetmek fikriyle oluşturulan manifestoların aksine, araştırmalar dahilinde var olanı değiştiren ve sorgulayan bir manifesto ortaya çıkmış oluyor.

2. istanbul tasarım bienali,studio formafantasma,simone farresin,andrea trimarchi

Açık Manifesto aslında her şeye açık bir manifesto gibi. Her yöne çekilebilecek, türlü değişime ortam hazırlayabilecek, adeta işe yaramaz aletlerin ve kıyıda köşede kalmış bilgilerin tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlayacak bir durum söz konusu. Araştırmaya yönelik bir çalışma sunan manifesto malzemelerin yaşam öykülerini anlatıp onları işliyor. Meraktan yola çıkan araştırma durumunu destekleyen bir süreç ortaya koyuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: