Aco Drenaj Çözümleri

İyi planlanmış ve özel bir yağmur suyu drenaj sistemine ihtiyaç duyulan Maslak 1453'te ACO ürünleri tercih edildi. Projedeki sert zeminlerin ve yeşil alanların yağmur suyu drenajında ACO ile çözüm ortaklığı sağlanarak ihtiyaçları fazlasıyla karşılayan bir su yönetimi sistemi oluşturuldu.

Son yıllarda yeşil alanlar tümü ile betonarme zeminlerde yer alıyor. Dolayısıyla yeşil alanların hepsi aynı zamanda yeşil çatı olarak da değerlendiriliyor ve buna uygun yağmur suyu drenajı tasarlanması gerekiyor. ACO’nun farklı toprak kalınlıklarına uygun extensive ve intensive yeşillendirmeye uygun süzgeçleri sayesinde tüm yeşil alanların yağmur suyu drenajı yapıldı ve alt katlara güvenli inişler sağlandı. Özellikle alt katların otopark ya da kullanılabilir alan olduğu projelerde bu drenaj sistemleri hayat kurtarıyor da denebilir. Çünkü izolasyonda açılan her delik sızdırmazlık anlamında bir zayıf nokta oluşturduğundan bu noktalarda çözüm üretmek aynı zamanda mimari tasarımda sınırları da kaldırmak demek.

Sert zeminlerin drenajında ise ACO’nun öncüsü olduğu Fuga drenaj sistemleri tercih edildi. Görünmeyen ızgara sistemi sayesinde yüksek kapasiteli drenajdan ödün vermeden ve mimari bütünlüğü bozmadan oluşturulan sistem, hidrolik hesapları ACO tarafından yapılarak ve farklı kesitler kullanılarak oluşturuldu. Burada polimer beton kanal malzemesinin avantajları ve kanalların V kesitleri sayesinde yüksek verimli, minimal ve eğimsiz çalışabilen drenaj sistemleri kuruldu.

Drenaj kanallarının deşarj noktalarında ise bir başka ACO çözümü olan izolasyon kilitlemeli süzgeç gövdeleri kullanıldı. Alt katlara inişlerde izolasyona kilitlenebilmesi sayesinde güvenli iniş sağlamasının yanında, döşeme aralarından sızan suların drenajını sağlaması sebebi ile bütün drenaj kanalı çıkışlarında tercih edildi.

Projede uygulanan drenaj çözümlerini Dr. Deniz Aslan anlattı: "Son yıllarda yeşil alanlar tümü ile betonarme zeminlerde yer alıyor. Bu nedenle su uzaklaştırma stratejileri peyzaj mimarlığının neredeyse en hayati konusu haline geldi, Maslak 1453 de bunlara bir örnek. Tüm araç ve yaya ulaşımı neredeyse betonarme döşeme üzerinde yer alıyor. Meydanlar, rekreatif alanlar yine aynı anlamda yer alıyor projede.

Peyzaj tasarım grubu olarak yine tüm alanın su uzaklaştırma stratejisi tarafımızdan şematik olarak ele alındı. Şantiye ile yapılan bir dizi toplantı sonrası mühendislik ve ürün seçiminde birçok projede çözüm ortaklarımızdan biri olan ACO ile çok yoğun ve titiz bir çalışma gerçekleştirildi.

Yüzey sularının uzaklaştırılması için ağırlıklı olarak farklı kesitlerde Fuga drenaj sistemleri tercihimiz oldu. Ancak teras çatıların ortak sorunu olan kanal boylarının uzunluğu ve yatay akım imkanının çok sınırlı olması bizim ısrarla ve çok güvenerek önerdiğimiz süzgeç ile hibritleştirilmiş kanal çözümlerine karar vermemize bir kez daha olanak tanıdı. Bu çalışmada gerek mimari, gerek mekanik, gerek şantiyenin tüm aktörleri gerekse ACO’nun itinalı katkıları çok tatminkar idi."

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: