Ağa Takılan Kabinler

Ağaçlara ve toprağa mümkün olduğunca az dokunarak yerleşen kamp alanı, yere değmeyen bir patika ile birbirine bağlanan kabinlerden oluşuyor.

Ağaç ev konseptinden esinlenen proje, ormanın kıyısında macera duygusunu tetikleyen 36 kişilik yeni bir kamp alanı olarak tasarlanmış. Projede dikkat edilen nokta ise ağaç evleri gerçek ağaçlara zarar vermeden inşa etmek ve bir ağ üzerinden her kabine ulaşım sağlamak olmuş.

fotoğraflar: Mark Herboth Photography LLC

Kabinler, yere mümkün olduğunca az temas etmeyi sağlayan ahşap ayaklar üzerinde taşınıyor. Ulaşım ise yine yerden yükseltilmiş bir patika üzerinden sağlanıyor. Strüktürler, ağaçların arasında ilerlerken birbiri üzerine eğilerek sabitleniyor ve üzerleri kaplandığında üçgensel kabinleri oluşturuyor. Kaplama malzemesi olarak hem mat hem de geçirimli malzemelerin kullanılması ışığın mekanla olan ilişkisini zenginleştirerek gerçek bir ağaç ev kurgusunu benimsiyor. Her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olan odalar 6 kampçıyı ağırlayacak şekilde tasarlanmış.

Girişten itibaren yavaşça yükselen rampa ağaçların arasında dolanarak 6 kabini birbirine bağlıyor. Galvanize edilmiş metalden yapılan ağ korkuluklar mekanı kapatmaktan kaçınıyor ve yerden yüksekte olma duygusunu hissettirmeyi amaçlıyor. En sonunda ana karargah olarak kullanılan büyük kabine ulaşana patika bir merdiven ile son bularak ana kamp etkinliklerinin yapıldığı alana varılmasını sağlıyor. Arazinin eğimli gidişatı, büyük kabinin altında duşların ve depoların yerleştirildiği bir alan oluşmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL