Ağacı Kucaklamak

Şehirdeki sıkışık yaşama bir alternatif sunmak isteyen cam ev projesi, doğal ve sağlıklı olan ile modern endüstriyel üretimleri bir araya getirmeyi ve bunu yaparken doğaya zarar vermeden üretmeyi amaçlıyor.

Kazak mimar Aibek Almassov tarafından tasarlanan konsept, yetişkin bir ağacın etrafına yerleşen camdan bir tüp ile oluşan bir yaşam alanı hayal ediyor. Projenin üretilmesi için özel olarak seçilen bir konum olmamakla birlikte, cam evin bir orman içinde yer alması ve yetişkin bir ağacın etrafında, en üst katıyla ağacın da gövde boyunu geçecek bir yükseklikte olması planlanmış. Ağacı bir yüzük gibi saran ahşap zeminlerin, buradaki yaşamı sağlayacak minimum metrekarede olması öngörülüyor. 4 katlı olarak çizilen evde zeminler ise spiral bir şekilde yükselen beyaz merdivenlerle birbirine bağlanıyor. Mimar, merdivenlerden yukarı çıkışı bir arınma ve doğaya yakınlaşma sürecine benzetiyor. Tamamen cam olan cephe ile doğaya doğru her kattan kesintisiz bir bakış sağlanıyor. Merkeze yerleşen ağaç, katlara yayılan dallarıyla evi içeriden kucaklıyor. Banyo bölümünde kullanılan duşakabin ise tüp şeklindeki formuyla evin ana fikrini taklit ediyor.

Ağacı evin merkezine yerleştirerek beton ormanlardan bir kaçış alanı sağlamak isteyen proje ilk olarak 2013 yılında ortaya çıktığında bir yatırımcı ile anlaşılmış ancak daha sonra geri çekildiği için proje bugüne kadar gerçekleşememiş. Şu an projeyle ilgilenen yeni yatırımcıların bulunduğunu haber veren mimar evin gerçek olması için çok az zaman kaldığını belirtiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL