Ağaçlar İçin Ev

Ağaçlar İçin Ev projesi, Ho Chi Minh şehrinde giderek azalan yeşil dokuyu konut tipolojisiyle birleştirerek iyileştirmeyi hedefliyor. Proje, artan hava kirliliğini azaltacak bir prototip olarak öneriliyor.

Giderek artan kentleşme sürecine bağlı olarak Vietnam’daki şehirler, tropikal orman dokularını giderek kaybediyor. Günümüzde Ho Chi Minh şehrinin yalnızca %0.25’i yeşil alan. Motorsikletlerin trafikteki sayılarının artması trafikteki sıkışıklığı artırmakla birlikte hava kirliliğini de yoğun olarak etkiliyor. Sonuç olarak, kentlerde yetişen yeni nesiller doğayla olan iletişimden muzdarip hale geliyor.

hiroyuki oki, peyzaj, vietnam, ho chi minh, konut, vo trong nghia architects
fotoğraflar: hiroyuki oki
plan
görünüş
kesit

Ağaçlar İçin Ev projesiyle bu durumu değiştirmeyi amaçlayan düşük bütçeli bir prototip öneriyoruz. Projenin amacı yeşil alanları şehre yeniden getirmek ve büyük tropik ağaçların yoğun olduğu bir konut bölgesi yaratmak. Her biri farklı bir program barındıran beş adet beton kütle bir saksı gibi düşünülerek tasarlandı. İnce toprak katmanıyla dev saksılar aynı zamanda yağmur suyunu tutma ve biriktirme işlevi görüyor. Bu fikri bütün şehire yayabildiğimiz zaman, şehirde sıkça yaşanan sel olaylarını azaltmak da mümkün olacaktır.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL