Ahşap Etkisi

Avusturya’da gerçekleştirilen proje, karla kaplı dağ peyzajı içinde bir sığınak sunmak üzere ahşabın sıcak ve samimi dilini kullanıyor.

Bernardo Bader Architects tarafından tasarlanan kayak kulübesi, Oberlech bölgesinde, deniz seviyesinden 2.000 metre yüksekliğindeki bir yamaca yerleşiyor. 22x16x7 metre boyutlarındaki yapının beşik çatısının çizdiği siluet bölgenin dağlık topoğrafyasıyla diyalog kurmaya çalışırken yapı malzemesi olarak sürdürülebilir bir malzeme olarak ahşabın tercih edilmesi doğal doku ile uyum sağlıyor. Temel için kullanılan beton ise kayalık bir zemine inşa edilmiş eski kulübelere referans veriyor.

Bernardo Bader Architect, ski lounge wolf, xxi mimarlık dergisi
Plan

Kış döneminde telesiyej, yaz döneminde ise alternatif bir yürüyüş rotası üzerinden varılabilen kulübenin iki cephesinde ilerleyen veranda, çevre peyzajına bakış sunan yaklaşık 50 kişilik korunaklı bir mekan tanımlıyor. Girişte, iki kat yüksekliğindeki hacim içinde bir bar karşılıyor kullanıcıları. Bu bölümde tavan, çatının kırıklı formunu yansıtacak şekilde biçimleniyor; sıkı ama aralıklı yerleştirilmiş ladin lataların arkasına yerleştirilen aydınlatma ile mekana ışıklandırma sağlanıyor. Barın arkasında ise mutfak bulunuyor. Yapının ön tarafında toplam 50 kişi kapasiteli ve birbirine beton bir duvar içine yerleşen şömine ile bağlanan iki mekan bulunuyor. Çalışanlar için ayrılan oda ise ikinci katta yer alıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL