Akdeniz Sadeliği

Tercih edilen malzeme ve renk seçimleriyle çocuklar için sade bir eğitim mekanı yaratmayı amaçlayan proje, yapıyı çevreleyen Akdeniz peyzajıyla aynı dili konuşmanın peşine düşüyor.

Yerel belediyenin yeni bir okul binası talep etmesi ile Amelia Tavella Architects tarafından gerçekleştirilen proje, Korsika Adası’nın Santa-Maria-Siché bölgesinde bulunuyor. Dağların arasında yer alan ve daha önce binicilik için kullanılan bir arazide tasarlanan ilkokul binası, yerel mimari ve kırsal dokuyla uyumlu bir ilişki kurmak adına ahşap ve taş gibi doğal malzemeler ile şekilleniyor.

Bina, iki adet yüz yıllık meşe ağacının arasına yerleşerek sınıfları, çok amaçlı salonu, kafeteryayı ve ofisi barındıran ana hacim ile ona dik olarak konumlanan, müdür ve personel odaları ve kreşin bulunduğu çift kanatlı ikinci bir hacimden oluşuyor. Ağaçlardan biri girişin hemen yanında yer alıyor ve kafeteryanın bir cephesini kaplayan büyük bir pencere ile çerçeveleniyor. İkinci ağaç ise kreş ve çok amaçlı salon ile çevrili bir oyun alanının odak noktası haline geliyor.

Vaziyet planı
Plan
Kesit
Aksonometrik çizim

Projenin amacı, okul binasını yerel bitki örtüsü ile bütünleştirmek; bu bağlamda ise hem cephede hem de iç mekanda ahşap kullanımı öne çıkıyor. Cephede dikey olarak yerleştirilen ahşaplar, boşlukları sayesinde gölge ve ışık oyunları öneriyor, bu durum cephe boyunca doğal bir ağ oluşturuyor. Bazı bölümlerde ise ahşap, yerini Korsika binalarının doğal malzemesi olan granite bırakıp kesintiye uğruyor. Özellikle yüzü köye dönük olan kuzey cephede geleneksel mimariyi anımsatması için granit kullanılmış. Çatıda da devam eden bütünsel ahşap sistem ve hafif eğimli tavan çizgisi, çevredeki dağların siluetini vurguluyor ve durgunluğu dağıtan yapısı dolayısıyla binaya kimlik kazandıran temel unsur haline geliyor. İç mekanda kullanılan ahşap pencere pervazları ve akustik tavan panelleri sayesinde, nötr olarak dekore edilmiş odalarda da doğal doku korunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL