Akışı Kolaylaştıran

Samsun’da yer alan Sampa Otomotiv merkez ofisi, şirketin güncellenen profiliyle birlikte yenilikçi bir görünüm ve dinamik mekanlar hedeflenerek tasarlanmış.

Sampa Otomotiv, dünya otomotiv sektörünün önde gelen markalarının ürünlerini kullanan üretici firmalardan biri. Samsun’da yeni inşa edilen depo alanı içindeki üç katlı ofis binasını firmanın merkez ofisi olarak tasarladık.

fotoğraflar: murat tekin
yapıya genel bakış
üst kattan galeriye bakış
cam ve ahşabın birleşimi
bekleme alanı
cephe aydınlatması
cephe ve aydınlatma ilişkisi
korkuluk detayı
duvar kaplama detayı
zemin kat planı
2. kat planı
kesit

Firmanın yeniden yapılanmasıyla birlikte genç yöneticiler için yenilikçi, dinamik, modern ve şık bir ofis binası talebi tasarımın çıkış noktasıydı. Geometrik ifadeler, farklı açılar ve temiz bitişli keskin hatlarla şirketin dinamizmi ve yenilikçi bakışı vurgulanırken ahşap kaplamalar, seçilen mobilyalar ve aksesuarlarla sıcak ve misafirperver bir atmosfer hedeflendi. Çalışanlar için konforlu bir iş ortamı, yöneticiler için şık, rahat ve işlevsel yönetici katı, seminerler için konferans salonu ve firmayı sık sık ziyaret eden yabancı müşteriler içinse şık bir karşılama alanı ve özel çalışma odaları hedefleyerek tasarıma başladık.

Sampa Otomotiv Merkez Ofisi üç kattan oluşuyor. İşlevlerin ilişkisi şirket yöneticileriyle birlikte şirketin iş akışına göre belirlendi. Birbiriyle ilişki içinde olan bölümleri bir araya yerleştirdik. Açık ve kapalı ofisleri yine çalışanların ihtiyaçlarına göre planladık.

Giriş katta üç kat yüksekliğinde avlulu bir lobi ve karşılama bankosu kullanıldı. Güvenlikten içeri geçmeden de kullanılabilecek genel bir toplantı odası, hemen lobinin solunda konumlanıyor. Lobi, bir toplantı esnasında fuaye olarak da kullanılabilecek şekilde geniş bir alana sahip. Lobinin sağ tarafında yine güvenlikli geçiş öncesi bir bekleme / lounge alanı mevcut. Giriş katın orta bölümünde açık ofis ve toplantı odaları, arka bölümde ise ofis çalışanları için bir kafe tasarladık. Orta kat, tamamen açık ofis olarak işlevlendirildi. En üst kat, konferans salonu ve yönetici bölümünden oluşuyor. Yönetici bölümü kendi içinde sekreterya, üç ayrı yönetici odası ve iki adet yönetici misafir odası içeriyor.

Konsepti oluştururken firmanın logo rengi olan maviyi ofisin genelinde doğru oranlarda kullanmayı amaçladık. Zemin ve tavanda kullanılan malzemelerin renk tonlarında maviyle uyum sağlayacak bir renk çalışması yaptık. Bu nedenle otomotiv sektörüne ve firmanın maskülen tarzına uygun gri tonlar ile antrasit tercih ettik. Soğuk gri tonlarını dengelemek için bölgesel olarak doğal amerikan ceviz kaplama kullandık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: