Alg Pergolası

Ecologicstudio, aslen alg tarlası olan bir üst örtü tasarladı. 2015 Milano Expo’sunda da sergilenen Alg Pergolası, geleceğin şehirlerine farklı enerji kaynakları yaratmayı amaçlıyor.

illüstrasyonlar: ecologicstudio

Mimari ve kentsel tasarım pratiği olan Ecologicstudio, kendi kendine yetebilen, çevreyle bütünleşik tasarımlar üzerine çalışıyor. “Mimarlıktan sonra yeni bir doğa” mottosuyla çalışan stüdyo, son olarak alglerin yaşadığı bir pergola tasarladı. ETFE (etilen tetrafloroetilen) ile üretilen pergola, iç yüzeyinde alglerin yaşayabileceği cepler bulunduruyor. Ecologicstudio’nun öncü kurucularından mimar, akademisyen ve yazar Marco Poletto tasarımın mevcut mimari üretim teknolojisini alıp algler için habitat sunan yeni bir ürüne dönüştürdüğünü belirtiyor ve sözlerine “Alg Pergolası, yaşayan biyo-dijital bir saçak haline geliyor” diyerek devam ediyor.

Tasarım ekibi, pergola sisteminin alg ceplerine oksijen ve su pompaladığını, alglerin de güneşle birlikte kendi habitatlarını kurduğunu açıklıyor. Bu da daha güneşli havalarda alglerin daha verimli çalıştığı anlamına geliyor.

[embed]https://youtu.be/bC7yLdYbnkU[/embed]

Etiketler: