Algıları Bükmek

Bernard Tschumi’nin Groningen pavyonu için tasarlanan kabuk, mekan yoluyla ziyaretçilerinin algılarıyla oynayarak, onları konfor alanlarından çıkarmayı başaran yeni bir kent deneyimi üretiyor.

Bernard Tschumi tarafından 1990 yılında Groningen şehrinde tasarlanan Video Galeri, her daldan sanat projesiyle yıllar içinde etkileyici bir portfolyoya sahip olmuş bir yapı olarak 27 yıl sonra bugün hala kentsel bir vitrin olmaya devam ediyor. Groningen Mimarlık Akademisi'nden üç öğrenci tarafından tasarlanan proje ise, başlangıçta da hedeflendiği biçimde, yeni bir toplumsal olgu için bir kentsel keşif alanı pavyonu yeniden ele alıyor ve süregelen bir değişmez olan “evlerimizde” yaşamayı, “evlerimizin birer uzantısı olarak kentle birlikte kentte yaşamaya” taşımayı hedefliyor.

Zemin kat planı
Kesit

Pavyon hacminin bir bölümü için tasarlanan yeni kabuk, ziyaretçinin bu küçük mekanı nasıl tasarlayacağını onun kendi hayal gücüne bırakmayı amaçlayıp, tam da sembolize ettiği biçimde, şeffaf pavyonun çevresini içeriyi apaçık göstermeyecek şekilde sarıyor. Bu kabuk, iki farklı uzunlukta kesilip birbirlerine tek bir vidayla birleştirilen ahşap çıtalardan oluşuyor; açılı birleşimler ile dinamik ve kendi kendini destekleyen bir yapı bütünü meydana geliyor. Tasarım, cam pavyonu saran hareketli bir hareketsizlik olarak vuku buluyor.

Eğimli zemini sebebiyle ziyaretçiler üzerinde zaten yön şaşırtıcı bir etkisi olan pavyonda, yeni tasarlanan kabuk ile de ziyaretçiler üzerindeki hissiyatı güçlendirmek hedeflenmiş. Kendini önce dış dünyaya karşı soyutlanmış halde bulan ziyaretçiler bu tuhaf eğimli mekanda biraz daha kayboluyor; ardından tam oldukları yere yavaş yavaş alışmaya başlamışken yeniden dış dünyayla iletişim kuruyorlar. Çeşitli görüş açıları ve ışık huzmelerinden oluşan bir mekanda olduklarını fark ederken, ahşap kabuk vasıtasıyla şehir, yenilenmiş görüntüsüyle yeniden beliriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL