Alışkanlıkların Ötesi

Park+Associates tasarımı ek okul yapısı, yeraltına taşıdığı bölümler aracılığıyla eski yapıyı gölgede bırakmadan çağdaş izlerle var olmayı amaçlıyor.

Singapur’un en iyi devlet okulları arasında gösterilen Nanyang Lisesi, kurulduğu 1917 yılından bu yana farklı binalara taşınmış, 1999'dan beri ise hayli yoğun bir caddedeki merkezi konumunda eğitim vermeye devam ediyor. Uzun yıllardır aynı yerde bulunuşu, şehir içinde bir nirengi noktası haline gelmesinin de birincil sebeplerinden.

Proje, sömürge dönemi mimarlığından esinlenen yapının iki kanadı ve bu kanatların nezaret ettiği saat kulesince çerçevelenmiş yeşil alan ve koşu parkurunun yer aldığı alanda gerçekleştirilmiş. Program ise okulun, müfredatta bulunan derslerin ve ders dışı etkinliklerin de gerçekleşeceği; sahne sanatları merkezi, çok amaçlı kapalı spor salonu gibi farklı işlevlere mekan olabilecek iki adet dört katlı bloktan oluşan bir genişleme kararı doğrultusunda ortaya konmuş.

Mimarlar, salt eskiye öykünen ya da var olanı gölgede bırakan tasarım yaklaşımlarından kaçınmış. Esas amaç işlevsel gerekliliklerin ötesine geçmek, öğrencilere sosyal ve yaratıcı kabiliyetlerinin de geliştirilmesine fırsat verebilecek keyifli mekanlar sunmak.

Mevcut binaya saygılı ancak onunla birlikte var olma yaklaşımı, genişletme projesinin mekanlarını yeraltına taşıyarak somutlaştırılmış. Bu yerel bağlamda pek alışılmadık olsa da mimarlara göre toprak üstünde yer bulma kıtlığı çeken Singapur için yaygınlaşabilecek bir tasarım kararı. Mevcut yapılar ile eklerin bağlantısı, eğimli çatılarla desteklenmiş. Hem bu çatılar hem de avlular yeraltı mekanlarına yeterince ışık ve hava girmesi sağlıyor; açık alan kullanımı artıyor, iç ve dış mekan ilişkisi güçleniyor.

Zeminin altına yerleşen mekanların, öğrencileri de ön kabul ve kuralları yeniden düşünmeye davet ettiğini belirten ekibe göre, böylesi bir eğitim ortamı hayal edilenin ötesine uzanan yaratıcı ve başarılı sonuçlar doğurabilir.

1. Bodrum Kat Planı
2. Bodrum Kat Planı

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL