Alternatifin Hayali

Paylaşılan bir çiftlik fikrinden yola çıkan proje, şehir/kırsal sınırlarını korurken alternatif bir yerleşim planı sunuyor. İnşa edilen ambar ise tarım ürünlerinin ve malzemelerinin saklanabileceği ortak bir mekan sunuyor.

Avrupa’nın hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Oslo, doğal yerleşim sınırlarını korurken artan nüfusun yaşayabileceği alternatif planlar üretmek üzerine yoğunlaşıyor. Başlıca tarım üreticilerinden biri olan Nes bölgesi ise şehir için bir dış mahalleye dönüşmeden ve kırsal karakterini koruyarak yeni bir yapıya sahip olmayı amaçlıyor. Scarcity and Creativity Studio öğrencileri ise gelen teklif üzerine “Cep Çiftlikleri” (Småbruk) adında bir gelişim modeli tasarlayarak bunu 18. yüzyılda kurulmuş Dystlandhaugen çiftliğinde gerçekleştirmiş. Dört ekolojik ev, bir ambar ve tarım arazilerinden oluşan projen belli bir miktarda tarım yapma imkanıyla kırsal alanda ama yine de şehre ulaşımın kolay olduğu bir mesafede yaşamak isteyenlerin tercihine sunuluyor.

fotoğraflar: scarcity and creativity studio

Ortak kullanım için tasarlanan ambar ise çiftlikte yaşayanların ürünlerini, malzemelerini saklayabileceği ve hayvanlarını barındırabileceği bir mekan olarak düşünülmüş. Yapının formu mevcut topoğrafyayı devam ettirme güdüsüyle şekillendirilmiş ve böylece evlerin sahip olduğu ana manzara yönüne oturan ambarın görüşü rahatsız etmemesi sağlanmış. Yine aynı kaygı çerçevesinde kapılar arka tarafta, ağaçlık bölgeye bakan cephede kullanılmış.

İçinde bulunduğu peyzajla uyum sağlaması adına, yapının cephesinde işlenmiş yumuşak keresteden el edilen ince uzun plakalarla kaplı bir kabuk tasarlanmış. Aralarında 23 mm’lik boşluk bırakılarak dizilen ahşap kaplamalar, içeri doğru ikinci katman olan ve duvarlar ile çatıyı oluşturan siyah metal plakaların da görünmesine izin veriyor. İç mekanda ise, OSB ve işlenmemiş kereste kullanılarak inşa edilen ana strüktürdeki birleşim detayları görülebiliyor. Yapının, özellikle sonbaharda sararan yapraklar ve kışın karla kaplı ağaçlar arasında kaldığında doğanın renkleriyle uyumlu bir yakalaması amaçlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL