Antonio Sola

EN

Módica Ledezma tarafından tasarlanan Antonio Solá, Meksiko, Colonia Condesa'da yer alan bir konut projesi. Çevresel koşullara çözüm getiren yeni bir konut tipolojisi olarak gayrimenkul geliştirme alanında esneklik sağlayacak fırsatlar sunuyor.

Yedi metre genişliğinde ve yirmi yedi metre derinliğinde bir arsa üzerinde yer alan projede, her konut biriminin mülk içindeki konumundan bağımsız olarak havalandırma, aydınlık ve manzara gibi ayrıcalıklardan yararlanmasını sağlayacak bir strateji önerildi: Mekansal demokrasi.

Mülkün uzunluğu nedeniyle, havalandırma, aydınlatma ve diğer ihtiyaçları karşılamak üzere her birimin merkezi haline gelen avlular açıldı. Bu proje, bulunduğu konuma özel bir çözüm sunmanın ötesinde, ayrıcalıklı çevresel koşulların bulunmadığı durumlarda bu koşulların var olana bağlı kalmadan yaratılabileceğini gösteriyor.

Birimler dikey hale getirilerek, açılan boşluklardan maksimum fayda sağlandı ve bir apartman dairesi metrekaresine sahip ancak müstakil ev dinamikleri sunan bir tipoloji ortaya çıkarıldı. Düşey sirkülasyonla işleyen her birimde, fonksiyonlar farklı katlara dağıtılarak çalışma, yaşama ve dinlenme alanlarının birbirinden ayrıldığı, mahremiyeti korunan mekanlar oluşturuldu.

Renk seçimi yapılırken, her birim güneş ışığını yansıtan ve zamanın geçişi üzerine düşünmeyi teşvik eden beyaz bir kutu olarak ele alındı. Bu haliyle yapı, şehrin keyifli olduğu kadar yorucu da olan koşuşturması içinde bir tür boşluk ve sessizlik sunuyor. Sürekli hareketliliğe karşı ağrı kesici görevi gören bir dinlenme yeri.

Zemin Kat Planı
Birinci Kat Planı
İkinci Kat Planı
Çatı Katı Planı
Kesit
Kesit
Kesit
Kesit

Etiketler: