ArchIST Awards For Interior Design 2019 Başlıyor

MIMARSIV tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ve geçtiğimiz yıl 95 projenin yarıştığı ArcHIST'e başvuru bu yıl 15 Aralık 2018 – 15 Şubat 2019 tarihleri arasında archist.mimarsiv.com üzerinden yapılabilecek.

Kısa listeye kalan projelerden oluşacak sergi 21-22 Mart’ta Swissotel’de düzenenecek MIMARSIV Selection organizasyonunda açıklanacak ve 22 Mart gecesi etkinlik ödül töreni ile sonlanacak. Ödül sahipleri ise Londra Tasarım Haftası gezisi kazanmış olacak.

ArchIST 2019’un manifestosunu bu yıl Atilla Kuzu kaleme almış. Yarışma ikinci yılında şu konuları tartışmaya açıyor:

Mimari ya da iç mimari olarak bizim, projeyi herhangi bir tanımın sınırlarına mahkum etmemiz ne kadar doğru? Ya da bir projenin algısını, içeriğini, onaylanıp kabul görmesini, beğenilerimizi okşamasını ne kadar sağlayabiliriz? Beklentilerimizi ne kadar karşılayabilir? Günümüze gelene kadar mimari ve iç mimarinin geçirmiş oldukları değişim ve dönüşümler, birbirinin tam zıt fikirleri savunan manifestolarla oluşmuş akımlar, insanların ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebildi?

Mimari bir cevizin kabuğu ise, iç mimari de bu cevizin iç kabuğudur diye bir tanım yaparken, mimarinin bize sağladığı (verdiği) 90olik duvarlara sadık mı kalmalıyız? Fonksiyon bize neyi emrediyorsa ona bağlı kalıp, projelerimizi; bir estetik değer katmamıza izin vermeyecek kurallara mahkum mu etmeliyiz? Yoksa bu cevizin kabuğunu kırmalı ve bulunduğumuz, koşullandığımız kalıpların ötesine mi geçmeliyiz? Ve bunu yaparken de bizi biz yapan, kendimiz olmamızı sağlayan, geçmişimizden gelip bizimle birlikte ilerleyip olgunlaşan kültürel yüklenmişliklerimizi, mesleki birikimlerimiz ile yoğurup korkmadan, çekinmeden ortaya mı koymalıyız? (Bunu söylerken tarihimizden gelen Osmanlı, Selçuklu motiflerini bezeme gibi mekana sıvamaktan bahsetmiyoruz.)

Bugüne kadar bu bahsettiğimiz yaklaşımın örneklerini pek fazlaca görüp tanık olamadığımız için tam olarak neyi kastettiğimi tanımlamakta zorlanıyorum, ama işte tam da bu noktada cevizin kabuğunu nasıl kıracağımız sorusuna cevap vermek gerekiyor.

Manifestonun tamamına archist.mimarsiv.comdan ulaşabilirsiniz.

Jüri komitesi ise, İç Mimar Ali Doruk, Yüksek Mimar Banu Uçak, İç Mimar Cem Tanrıkulu, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Yüksek Mimar Kurtul Erkmen, Derimod Yön. Kur. Bşk. Yrd. Sedef Orman, Mimar Şebnem Buhara, Boyner Holding Yön. Kur. Üyesi Ümit Boyner, İç Mimar Yalın Tan, Doç. Dr. Zeynep Tuna Ultav'dan oluşuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL