Aşırı Tüketime Mimari Tepki

Modüler sistemi ile yeniden kullanılabilirliğin altını çizen proje, gösterişli ama kısa süreli kullanılabilen pavyonların artan sayısına ve buradaki aşırı kaynak tüketimine tepki olarak tasarlanmış.

Esnek ve yeniden kullanılabilir bir sistem sunan modüler Hex-Sys yapısı, Çin'de son yıllarda hızlı bir yükselişe geçen inşaat sektörüyle birlikte sayıları iyice artan gösterişli ama geçici satış ofislerine bir tepki olarak ortaya çıkan projenin ilk üretimi. OPEN Architecture tarafından geliştirilen projede, antik Çin döneminde görülen ve neredeyse hasarsız bir şekilde parçalanıp başka bir yerde yeniden kullanılabilen geleneksel ahşap yapı sistemlerinden esinlenilmiş. Modüler yapı konusunda esinlenilen diğer bir proje de Le Corbusier’in İsveç Öğrenci yurdu.

fotoğraflar: open architecture

Hafif, kolaylıkla kurulup sökülebilen ve adapte edilebilir bir sistemden üretilen Hex-Sys; prototip olarak Guangzhou bölgesinde Vanke emlak firması için inşa edilmiş. Altıgen modüllerden oluşan tasarım; mimari, strüktürel ve mekanik olarak bu geometrik şeklin gerektirdiği yapısal kuralları takip ediyor. Yapının çatısını ve devam eden örtüyü oluşturan altıgenler, tekli kolonlar üzerine yerleştirilmiş ters şemsiye şeklinde bir strüktür ile ayakta duruyor. Boru şeklinde tasarlanmış ana kolonlar, çevre sulamasında kullanılmak üzere yağmur suyunun depolanmasını sağlayan kanallar olarak da çalışıyor. Altıgen birimler ise farklı işlevleri karşılamak üzere iç mekan-açık, iç mekan-kapalı ve dış mekan-açık olmak üzere üç şekilde tasarlanmış. Dış kabuk alüminyum panellerle kaplanırken içeride ahşap paneller tercih edilmiş. Yeniden kullanım fikrini desteklemek üzere hiçbir birleşim detayında da kaynak ya da yapıştırıcı malzeme kullanılmamış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL