AURA-İstanbul Çalışmalarına Başladı

Durumdan yakınmak yerine çözüme bir katkı sağlamak gerek diyen bir grup mimar akademisyenin ve profesyonelin kurduğu AURA İstanbul, Şubat 2017 tarihi itibariyle Beşiktaş’taki merkezinde katılımcılarıyla birlikte faaliyetlerine başladı.

AURA İstanbul, çağdaş sorunları ele alırken çeşitli uzmanlık alanlarının işbirliği içinde çözüm üretmeleri gerektiğine inanıyor ve bu işbirliğini sağlayabilmek için uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere yapılanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışıyor. Akademi, öncelikle mimarlık ve şehir planlamacılığı olmak üzere farklı alanlardan gelen katılımcıları 17 haftalık yoğun programına kabul ediyor.

AURA İstanbul’un öncelikli amacı dünya kentleri ve özellikle İstanbul üzerinde çağın getirdiği çeşitli küresel ve karmaşık sorunların yaptığı ağır baskıyı ve doğan sorunları anlamak. İkinci hedefi ise sertifika programı aracılığıyla ilgili alanların mezunlarını akademik ve profesyonel hayata hazırlayacak araştırma ve eğitim ortamını sağlamak. Son olarak, burada üretilecek araştırma ve tasarım projeleri ile bir İstanbul veri tabanı oluşturulmasına katkı yapmak.

AURA İstanbul Akademisi Yönetim Kurulu başkanı Kurtul Erkmen, İstanbul gibi tarihsel kökleri olan dev bir metropolün kültür mirası açısından yönetilmesinin güçlüklerinden söz ederek “Tespit ettiğimiz gelişme alanları üzerinde eğitim, seminer ve konferansları çeşitlendirerek İstanbul’a sahip çıkacak çevrelerin sayısını artırmayı umuyoruz” diyor. AURA İstanbul Akademi’sinin programında yer alan seminerlerde ve iki haftada bir düzenlenen konferanslarda farklı disiplinlerden alanlarının önde gelen isimleri ders veriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: