Balkon Yeniden

Hanoi'de kentsel mekanın beraberinde getirdiği hava ve gürültü kirliliği, hırsızlık gibi sorunlar gündelik yaşamların biçimlenişini de belirliyor. Farming Studio'nun balkon üzerine yaptığı çalışma ise bu biçimlenişi dönüştürmek için yeni mimari çözümler öneriyor.

Vietnam’da mimari bir kuluçka girişimi (startup) kurma niyetinde olan Vietnamlı ve İtalyan genç mimarlardan oluşuyor Farming Studio ekibi. Ekim 2016’da, bu niyet doğrultusunda Hanoi’ye dönerek kiralık ofis arayışlarına başlıyor ve kent etrafındaki araştırmaların ardından şu sonuca varıyorlar: Kentsel mekanda, muhtemelen toz, gürültü ve hırsızlığa karşı kendilerini korumak amacı güden insanların kullanmadıkları pek çok balkon var. Kentliler, dış çevre ve komşu mahallelerle hemen hemen hiç iletişim kurmuyor, etkileşimde bulunmuyorlar çünkü buna aracılık edebilecek balkonları kullanmıyorlar.

Ekip, “ölü mekanlar” adını verdikleri bu balkonları ve benzer mekanları, mimari çözümler aracılığıyla, dostane ve çok işlevli açık mekanlar yaratarak “diriltmek” için şehir merkezinde, balkonu olan çalışma alanları olarak kullanacakları bir yer kiralamış ve bu diriltme işlemi çeşitli mekansal çözümlerle gerçekleştirilmiş: Ana fikir, balkon alanları için çift hacimler oluşturarak mekana yeni bir ifade kazandıracak çelik grid sistem. Cam kapılar, olabilecek en büyük boyutlarda tutulmuş ki balkondan gelen doğal ışığı ve rüzgar etkisini mekan içine alınabilsin. Tasarlanan çelik sistem sayesinde, bir mikroklima oluşturulurken, iklim ve çevrenin aleyhte etkilerinden korunmak mümkün oluyor, çünkü balkondaki bu sistem, güneş ve yağmur geçirmez bir engel gibi çalışıyor.

İç mekanda da devam ederek raflaşmış çelik grid sistem
Akuaponik Sistem
Grid ile canlandırılmış balkonun cepheden görünüşü
Kolay kurulumlu, paslanmaz galvaniz çelik sistem
Ölü mekan olarak adlandırılan balkonun dönüşümü

Bu balkon tipinin ikinci versiyonu ise, bu ölü mekanları eko-balkona dönüştürecek akuaponik sistem uygulayarak üretilmiş. Balıklardan ya da diğer suda yaşayan canlılardan arta kalanların dahil olduğu akuakültür sistemi, bitkilerin hidrofonik büyümesi için gerekli besinleri sağlayan ve suyu arıtan bir sistem. Burada kullanıldığı şekliyle, zamanlamalı pompa sistemi sayesinde çok fazla ilgi gerektirmiyor. Ekibe göre, şehir merkezinde stresli çalışma saatlerinin ardından evine gelen kişi, bu küçük balkondan gelen taze, balık yeşili sebzelerin tadını çıkarabilir.

Mekan Eskizleri
Mekan Eskizleri
Kesit

Paslanmaz, sıcak daldırma galvanizli çelik sistem ise, kurulum sırasında herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen modüler bir sistem. Bu sisteme eklenen hava temizleyen bitkilerin yerleri de yine kullanıcının isteğine ve alışkanlıklarına göre değiştirilebiliyor; modülerliğinden gelen esnekliği, çeşitlenen kullanımlara alan sağlıyor. Öte yandan bu çelik sistem mekan ve kent arayüzünde kullanıldığında, bölgede kent yaşamının ciddi bir sorunu haline gelmiş olan hırsızlığa karşı da bir koruma işlevi taşıyabiliyor ekibe göre; bir tasarım fikri, balkondan izinsiz girişleri engelleyecek bir güvenlik aracı haline geliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL