Banklar Ne İçindir?

İsveç’te gerçekleştirilen Superbench projesi, parkların vazgeçilmezi olan bankları geleneksel kalıpların dışına çıkarmayı amaçlayan ve farklı isimler tarafından tasarlanmış 10 farklı birimden oluşuyor.

Farklı isimler tarafından tasarlanmış 10 deneysel kent mobilyası, Stockholm’un hemen dışında yer alan Kvarnbacken parkındaki hayatı canlandırmak üzere yerini aldı. Pin Up dergisinin kurucusu Felix Burrichter tarafından kürate edilen Superbenches projesi kapsamında ortaya çıkan üretimler için tasarımcılardan, ana işlevi insanların oturması ve dinlenmesini sağlamak olan geleneksel bank konseptini yeniden düşünmeleri istenmiş. Her bank, tasarımcısının yüklediği anlam ve işleve göre şekillenerek parkın içindeki hayatı zenginleştirmeyi amaçlıyor. Bazı projeler var olan oturma elemanlarını yenilemeyi tercih ederken diğerleri tamamen yeni fikirler üzerinden tasarlanmış. Bölge halkının tasarımları beğenip kullanması ise her biri için parkta kalıcı bir yer edinmek anlamına geliyor.

ali bar chair / max lamb, fotoğraflar: jezzica sunmo
primordial bench / luca cipelletti
spring break / soft baroque
cushy / hägglund & gripner
colour bench / scholthen & baijings
core / philippe malouin, fotoğraflar: jezzica sunmo
plan

Superbenches projesi Jarfalla bölgesinde yer alan ve yeni bir konut bölgesinin merkezinde kalan Kvarnbackhen parkının canlandırılmasını amaçlayan bir girişimin parçası. Planlanan konutların tamamlanmasından önceki süreçte kamusal ve sosyal bir alan olarak mekanın kimliğini bulması ve toplumsal bir inkübatör olarak çalışması planlanıyor.

Etiketler: