Bariyersiz Park

Arkadaşlık Parkı isimli çocuk oyun alanı, bariyersiz kamusal mekan anlayışıyla tasarlanarak Uruguay'ın ilk erişilebilir parkı oldu.

Marcelo Roux ve Gastón Cuña’nın tasarımı Arkadaşlık Parkı, çocukların rekreasyonel faaliyetlerini geliştirmek için inşa edilmiş. Uruguay’ın başkenti Montevideo’nun Villa Dolores bölgesinde tasarlanan park, aynı zamanda ülkenin erişilebilir ilk parkı olma özelliği taşıyor.

fotoğraflar: marcelo roux
vaziyet planı
kesit
diyagram

50 x 70 metrelik bir alanın zemin kotundan aşağı çökertilmesiyle oluşturulan oyun alanı; oyun, öğrenme ve paylaşım için bariyersiz bir mekan yaratıyor. Yer kotunun altında kalan parka erişim rampalarla sağlanıyor. Kot farkı, alanı araç gürültüsünden ve yoğun insan akışından koruyor. Caddeyle park arasındaki doğal bariyer olarak nitelendirebileceğimiz boşluksa çeşitli bitkilerin yer aldığı bir bahçe gibi tasarlanmış.

Park içinde konumlandırılan yarımküre ve silindirik strüktürler arka plandaki vejetasyonla birleşerek geometrik ve geleneksel bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlamış. Parka eklenen bu iki strüktür gözlem kulesi, tuvalet ve atölye alanı olarak kullanılıyor.

Park, farklı işlevlere ayrılan ama birbirinden yalıtılmayan altı oyun alanından oluşuyor: Üç yaşa kadarki çocukların oynayabileceği çocuk köşesi, atlıkarıncaların ve hamakların yer altığı dön ve yuvarlan, ses ve hareketle birleştirilen su oyuncağı, dokunma ve iletişim duyularını canlandıran labirent, buluşma alanı ve grup etkinlikleri için kullanılacak amfitiyatro ve son olarak da dijital ve görsel teknolojilerle desteklenen teknoloji alanı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL