Batı Afrika'da Bir Sanatçı Evi

Uluslararası sanatçıların çalışmak ve konaklamak için davet edildiği sanatçı evi, Senegal topraklarından ve kültüründen ilham alan üretimler için bir kapı aralıyor.

Senegal'de gerçekleştirilen Thread projesi, yerel ve uluslararası sanatçılara çalışma ve konaklama imkanı veren bir kültürel merkez. Toshiko Mori mimarlık ofisi tarafından tasarlanan ve Josef and Anni Albers Vakfı ile yerel isimler tarafından desteklenen proje, dünyanın pek ziyaret edilmeyen bu bölgesinde sanatçıların Sinthian halkıyla anlamlı bir etkileşim içine girmesini amaçlıyor. Görsel sanatçılar, yazarlar, koreograflar, müzisyenler ve dansçılar gibi birçok alandan insanın konaklamak ve çalışmak için davet edildiği merkez, dünyanın farklı yerlerinden insanların Batı Afrika'da yer alan bu toprakların verebileceği ilhamı kullanmaları ve yeni üretimler yapmaları için bir kaynak noktası oluşturuyor.

fotoğraflar: iwan baan
zemin planı
kesit
diyagram
detay
görünüş
vaziyet planı

New Yorklu mimar Toshiko Mori'nin karşılıksız olarak çalıştığı projede, mimarın 2014 Venedik Mimarlık Bienali'ne seçilen ve AIA New York Chapter ödülünü kazanan tasarımı hayata geçirildi. Bambu, saman ve tuğla gibi yerel malzemeler kullanılarak inşa edilen merkezin yapım aşamasında yine yerel ustaların geleneksel yapım tekniklerinden faydalanılmış. Eğimli tasarlanan çatılar sayesinde yağmur suyu toplanarak bölge halkının evde kullandığı su ihtiyacının yaklaşık %40'ı karşılanıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: