Ben Yanmasam…

CENGİZ BEKTAŞ

“Ben yanmasam sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” diye sormuyor muydu ozanımız? “Ben yapmasam başkası yapacak” diyenler, “Ben yanmasam…” diyenlere dinozor demeye başlamışlardı. “Yeni Atatürkçü” diyenler de oldu… Baştan beri Atatürkçü olanlar içinde bile buna alınanlar oldu… “Bırakın mimarlığımızı yapalım!” diyenler de vardı. Ellerini tutan mı var? Kimin için yapılacak mimarlık? Toplumumuz, insanlarımız için değil mi? Bir önleyen mi vardı bu yolda?

Mimarlık illa eskinin ya da Batı'nın kopyası mı olacak? Ortalığı “Mimar Sinancıklar” doldurmaya başlamadı mı? El parasıyla gerdeğe girenlerin beğenileri sardı çevremizi. Yüz yıl öncesini özleyenler gibi, kimileri de o dönemdeki gibi betiklerden, dergilerden, gidip gördükleri yerlerden “kopya” etmeye başlamadılar mı? Globalleşiyorlar ya, küreselleşiyorlar ya… Ama nasıl? Ama ne için? Kültür açısından mı? Evrenselleşme açısından mı? Yoksa “vahşi” anamalcıların istediklerini yaparak, yalnızca para para para için mi?

Bakın yaklaşık 9 yüzyıl önce ne demiş Ömer Hayyam:

Girme şu alçakların hizmetine:

Konma sinek gibi pislik üstüne,

İki günde bir somun ye, ne olur!

Yüreğinin kanını iç de boyun eğme.

Bu söylediği yetmemiş gibi, bir başka dörtlük de yazmış Hayyam:

İki günde bir somun geçiyorsa eline

Soğuk suyu da olursa bir kırık testide

Niçin kendinden kötüsüne kul olur insan,

Ne diye girer kendi gibisinin hizmetine?

Sabahattin Eyüboğlu bunları Türkçeleştirirken herkesin anlamasına özen göstermiş. (Ondan önce çevirenler gibi Arapça, Farsça sözcükler karıştırıp bilgiçlik taslamamış. Düpedüz, tertemiz Türkçemizle söylemiş. Anlamayan kalmasın diye besbelli… Anlamayanlar tuttukları yolu sürdürürler korkusundan besbelli…) İyi etmemiş mi?

Ancak, anlamalarına karşın kendi insanının sorunlarına sırt çevirenlere ne diyelim? “Vahşi” anamalcılığın istediği gibi “Ben yapmasam başkası yapacak.” mı diyorlar? Oysa sen senden sorumlusun. Başkasına bakıp da mı eğri ya da doğru yolda olacaksın? Seni senden sormayacaklar mı?

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: