Beşinci Cephe

Moskova ve yakın çevresinde bulunan Sovyet dönemi yapıların havadan çekilen fotoğrafları, planlarında gizlenen sembolizmi açığa çıkarıyor.

Fotoğrafçı Denis Esakov ve Dmitry Vasilenko'nun projesi olan “Beşinci Cephe”, Sovyet Birliği döneminden kalan mimari örnekleri havadan çekilmiş karelerle belgeliyor. Kruşçev dönemiyle başlayan modernizme dönüşün simgeleri olan yapıları, kullandıkları drone ile fotoğraflayan Esakov ve Vasilenko; daha önce planlara bakan görevlilerin ya da mimarların dışında kimsenin fark etmediği geometrileri ve formları herkesin görebilmesini sağlıyor. Moskova ve şehrin yakın çevresinde çekilen fotoğraflar, yatay düzlemden bakınca anlaşılmayan ancak anıtsal yapıların planlarına gizlenmiş olan sembolizmi açığa çıkarıyor. Örneğin; Biyoorganik Kimya Enstitüsü, yerden bakıldığında arazi boyunca uzanan, kulelerin arasını bağlayan kütlesi ile monolitik bir yapı gibi gözükürken, hava fotoğraflarında yapının aslında DNA halkasından esinlenilerek tarasarlanan enstitü logosunu andırdığı görülüyor.

fotoğraflar: denis esakov ve dmitry vasilenko /biyoorganik kimya enstitüsü
biyoorganik kimya enstitüsü
orlov paleontoloji müzesi
orlov paleontoloji müzesi
druzhba multipurpose arena
druzhba multipurpose arena
toplu konut
toplu konut
gosplan planlama merkezi
gosplan planlama merkezi
v. i. lenin merkez müzesi
v. i. lenin merkez müzesi
oto sanayi
oto sanayi
pioneer palace
pioneer palace
rusya bilim akademisi
rusya bilim akademisi

Şehirde simge haline gelmiş birçok yapıyı belgeleyen seride; dönemin mimarları Leonid Pavlov, Yuri Platonov, Y. Bolshakov, I. Rozhin ve M. Posokhin gibi isimlerin işleri bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: