Betonun Geometrik Güzelliği

Portekizli fotoğraf sanatçısı Nuno Cera 2012 yılında Venedik Mimarlık Bienali'ni ziyaret etmeye gittiğinde, ünlü Brion Aile Mezarlığı'na bir yolculuk yapmaya karar vermiş. 1968 yılında Brion ailesi için mimar Carlo Scarpa tarafından tasarlanan mezarlık, iki kabristan, küçük bir şapel ve bir adet meditasyon pavyonundan oluşuyor. İki girişli mezarlık, geniş çimenlik alanı, yansıtıcı havuzu ve beton duvarlarıyla Carlo Scarpa’nın mimari bakış açısını yansıtıyor. Scarpa’nın mezarı da burada bulunuyor.

fotoğraflar: nuno cera

Mezarlığın odağında Scarpa’nın geometri ve “estetik” ile bütünleştirdiği beton duruyor. Şiirsel hayal gücünü, şiirsel mimarlık yapmak için değil, içine şiir sızmış başka türlü bir mimarlık yapmak için kullandığını söyleyen Scarpa, “Ölülerin mekanı bahçedir.” diyerek ölüme kentsel ve sosyal bir açıdan yaklaşmanın yollarını açmak istediğini belirtmiş.

Mimarın, en küçük detaylardan mekanın bütününe sinen zanaatkarlığının baş döndürücü etkisini fotoğraflarına taşıyan Cera, bunu yaparken mekanın farklı nitelikteki bölümlerini seçmiş. Suyun yansıtıcılığı, malzemenin vuruculuğu ve Scarpa'nın sık sık kullandığı Mandala motifi, fotoğraflarda vurgulanan özelliklerden bazıları.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: