Beyond İstanbul’un İlk Sayısı "Mekanda Adalet ve Sakatlık" Çıktı

Mekanda Adalet Derneği (MAD)’nin sosyal adalet ve mekan arasındaki ilişkinin farklı boyutlarını ele almak üzere yayın platformu olarak kurduğu Beyond İstanbul’un basılı ilk sayısı Mekanda Adalet ve Sakatlık çıktı. İlk sayının misafir editörlüğünü Sibel Yardımcı yaptı.

Dosya konuları ile hem teorik bir çerçeve hem de bir toplumsal talep olarak mekanda adalet kavramını derinleştirip çeşitlendirme amacını taşıyan yayın, ilk sayı için konu seçimini şöyle açıklıyor:

“Körler için yapılan sarı şeridi bir obje olarak kapağa taşımaktaki maksadımız, muhtemelen yazılara da yansıyan, mekan ve sakatlık tartışmalarında toplumsal/siyasal yapının sınırlandırıcılığını vurgulayan yaklaşım ile erişilebilirliği mimari/kentsel müdahale sorununa indirgemeye hazır uzman refleksi arasındaki gerilime dikkat çekmek; bunu yaparken de bu iki nokta arasındaki ilişkilerin kuvvetlendirilmesi gerektiğine dair bir ön kabul ile yola çıkmaktı. Biz MAD olarak, sosyal bilimlerin daha fazla mekan çalışmalarına, mimari/planlama/mühendislik gibi mekan disiplinlerinin de toplumsala yüzünü dönmesi gerektiğine inanarak disiplinler-arası çalışmalar yürütüyoruz. İşte sakatlık tam da buna el veren bir konu.”

Mekanda Adalet ve Sakatlık sayısını MAD Ofisi’nden tedarik edebilir, şehir dışından ulaşmak isterseniz de [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL