BiblioPera, Beyoğlu Araştırma Merkezlerini Tek Platformda Bir Araya Getiriyor

Beyoğlu’ndaki 9 araştırma kütüphanesinin sanat, beşeri ve sosyal bilimler alanlarında 500.000’den fazla basılı kaynağı, BiblioPera projesi kapsamında oluşturulan veritabanı ile tek bir katalog üzerinden erişime açılıyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından yürütülen BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Platformu ve Kütüphane Toplu Kataloğu projesi, Türkiye üzerine tarih, arkeoloji ve sosyal bilim alanlarındaki araştırmaları teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje; İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, SALT Araştırma, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Hollanda Araştırma Enstitüsü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Orient-Institut Istanbul, İsveç Araştırma Enstitüsü ve Yunanistan Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro kurumlarının yayın koleksiyonlarını çevrimiçi ortamda bir araya getiriyor.

BiblioPera ayrıca araştırmacılar, araştırma merkezi çalışanları ve kütüphaneciler için fikir ve tecrübelerini paylaşabilecekleri, bilimsel ve kültürel üretim süreçlerinde işbirliği geliştirebilecekleri sanal bir platform sunmayı amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgiye bibliopera.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: