Birleştiren Adımlar

Bulunduğu coğrafyadan esinlenirken doğa ve mimari arasındaki çizgileri muğlaklaştırmaya odaklanan belediye binası projesi, nehrin iki yakasını birleştiren unsur olarak işlevinin ötesinde sembolik anlamlar kazanıyor.

Henning Larsen tarafından tasarlanan belediye binası, Kuzey Atlantik’te yer alan özerk Faroe Adaları’nda yer alıyor. Nordragota adlı küçük bir köyde konumlanan proje, eskiden yönetimleri farklı olan iki bölgeyi hem fiziksel hem de sembolik olarak birleştirecek şekilde nehrin üzerinden uzanarak yerleşiyor. 2009 yılında Leirvík ve Gøta bölgelerinin yönetiminin birleştirilmesiyle oluşan Eystur Belediyesi için tasarlanan yapı, Faroe Adaları’ndaki birçok modern yapı gibi geleneksel mimariyi doğrudan kullanmak yerine onun altında yatan fikirlerden ilham alıyor. Proje, doğal peyzaj ve yapı arasındaki sınırların olabildiğince silikleştiği bir tasarım yaklaşımı benimsiyor.

Nehrin ağzına yerleşen tek katlı binada toplantı alanları ve resepsiyon denize bakan cephe boyunca hizalanıyor. Belediye meclisine ayrılmış büyük salon ise zeminde nehre bakış sağlayan dairesel cam açıklığa sahip. Yapının yeşil çatısı üzerinden geçen yürüyüş yolu da yayaların karşıdan karşıya geçebilmesine olanak veriyor. Jens Ladekarl Thomsen’ın tasarladığı ve adalarda bulunan sesler ile strüktürlerden esinlenen bir yerleştirme de projeye dahil edilmiş.

Plan
Kesit
Kesit

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL