Birleştirici Tanımlar

Yuda Mimarlık tasarımı Sansendo Restoranı, bir sinema koridorunun işlevsel bir şekilde dönüştürülmesiyle tanımlanmış bir mekan.

Aquaflorya AVM’de yer alan, 450 m2 kapalı, 350 m2 açık alanlı ve iki kata yayılan Sansendo’nun yeni alanı için mimari kaygımız tanımlı bir alan yaratmaktı. Aslen sadece bir sinema koridoru olan mekanın ve tanımsız bir açık alanın özel tasarım demir doğrama profillerle dönüştürülmesi ilk tasarım kriterimizdi. Mekanla koridoru ayıran bu düşey cephe elemanları yarı açık, yarı kapalı ve çizgili özel camlar ile mekanda yeni bir dil oluşturdu. Diğer önemli kriterse mekanın işlevsel olması için iki katı bağlamaktı. Katlar arası bağlantı terastaki panoramik sahil manzaralı asansör ile sağlanıyor.

fotoğraflar: kayhan kaygusuz

Restoranın AVM içindeki esas girişinde sokaktaki bir dükkan cephesi hissini yaratmak istedik. Bu bağlamda şeffaf ve yarı geçirgen giriş tasarımıyla iç mekana dair fikir veren davetkar bir cephe oluşturduk.

Restoranın girişinden itibaren canlı renklere sahip mobilya ve aksesuar kullanarak mekanın davetkarlığını artırdık. Restoranın dışa bakan cephesinde açtığımız vitrin; mutfağı hatırlatacak aksesuarlarla desteklenen bir çalışmayla sahil tarafından gelen kullanıcının ilgisini çekiyor.

Restoranın kapalı üst katında zaman zaman düzenlenecek olan yemek - pasta workshopları için bir mutfak tasarladık. Bu mutfakta sac yüzeylerin ve meşenin renklendirilmiş dokusunu çokça kullanarak endüstriyel bir tarz yarattık. Mekanın ortasında yer alan sac tabla ve torna ayaklara sahip masanın üzerindeyse bir sofra düzeni oluşturduk. Mekanın geneline hakim olan koyu tonları mutfak dolaplarında da koyu cilaya sahip meşe ile devam ettirdik.

Workshop alanı olarak tasarlanan bu mutfak; workshop günlerinin yoğunluğu haricinde işletme personelinin de müşteri önünde şeffaflıkla kullanabileceği işlevsel bir mekan.

Mekanda en çok hissedilen malzemeler sac ve metal raflarla bütünsellik sağlayan desenli beton yüzeyler. Beton üzerine uyguladığımız örüntüyü kolonlara da uygulayarak kolonların restorandaki tek başına algılanır büyüklüğünü azalttık. Aynı örüntüyü restoran barının arka yüzeyine de uyguladık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: