Birlikte Üretmek, Birlikte Öğrenmek

Tanzanya'da tasarlanan kütüphane, Patricia Erimescu ile sivil toplum kuruluşu Excel Education Foundation işbirliğiyle gerçekleşmiş. Yapım sürecinde ise yerel halkın da dahil olduğu gönüllü bir katılımcı iş bölümü sağlanmış. Njoro İlkokulu'na ek olarak tasarlanan yapı, bölgeldeki diğer üç okulla birlikte, çoğunlukla evlerinde hiç kitap olmayan 408 öğrenciye kapılarını açıyor.

fotoğraflar: patricia erimescu

Tasarım kararları alınırken, gerçekten ihtiyaç duyulan noktaları kaçırmamak adına bölge halkı da sürece dahil edilmiş ve sonuç olarak geleneksel kültürden beslenen bir yapı ortaya çıkmış. Yerel dokuya uygun seçilen malzeme ve yöntemler sayesinde kütüphanenin konsepte ve iklime uygun olması sağlanmış. Yapının planında ise bölgedeki etnik gruplardan birine ait olan geleneksel Masai evinden referans alınmış. Binanın yapımında gönüllüler tarafından üretilen sıkıştırılmış toprak bloklar, kenara atılmış beton parçalar ve tuğla kullanılmış. Pencere ve kapılar da yine geri dönüşümden faydalanılarak uygulanan bölümler. Yapının temeli tamamen taş ve beton kullanılarak yapılmış. Toprak sıkıştırma makinası taşınabilir olduğundan bu işlem inşaat alanında yapılabilmiş. Karışımın içine %5-7 oranında çimento katılarak malzemenin su geçirmez olması sağlanmış. İzolasyon oluşturmak adına duvarların üzeri son olarak yerel topraktan yapılan bir sıva ile kaplanmış. Sıcaklıkların çok yükseğe çıkabildiği bölgede kütüphanenin inşa edileceği yer dikkatle seçilmiş. Yapıyı saran ağaçlar, tuğla duvar ve delikli örgü sayesinde kütüphane doğal bir havalandırma sistemine sahip. Çatı da aynı kaygıları taşıyarak güneşe ve yağmura karşı koruma oluştururken iç mekandaki havalandırmaya yardımcı olarak sıcaklıkları kontrol altında tutmayı sağlıyor.

Bölgedeki insanların ve öğrencilerin de inşaat sürecine dahil olduğu proje ile birlikte sadece çalışan bir bina yapmak değil aynı zamanda süreçte gönüllü olan yerel halkın yapım konusunda bilgi ve tecrübe edinmesi amaçlanmış. Herkesin sürece az ya da çok dahil olması, kütüphanenin kullanımı ve bakımı konusunda insanların ortak bir sorumluluk hissetmesi için de önemli bir nokta olarak görülmüş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL