Bisiklet Oteli

Various Architects tarafından tasarlanan bisiklet oteli, artan bisiklet kullanımıyla paralel bir şekilde şehirde pozitif bir etki yaratmayı amaçlıyor.

Norveç, daha sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmak üzere attığı adımların bir parçası olarak, belirlenen tren istasyonlarına bisiklet otelleri eklemeyi ve artan bisiklet kullanımını daha çok teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Various Architects tarafından gerçekleştirilen proje, hem bisikletler için korunaklı bir mekan hem de çatı bahçesi ile ana tren istasyonuna ulaşılan meydan ile doğrudan bağlantılı bir kamusal alan yaratıyor.

Profilit linit cam, metal, ahşap, beton gibi malzemelerle belirlenen yapı karakterinde çevre dokusundan etkilenilmiş. Beton bir bazaya oturan yapı dikdörtgen formlu bir hacim oluştururken, ahşap kullanılan çatı bölümü ise daha serbest, eğimli bir açık alan meydana getiriyor. Beton üzerine yerleşerek cepheyi oluşturan yarı saydam yüzeyler ek bir strüktüre gerek kalmadan kendini taşıyan bir sistem oluşturuyor. Brüt beton yüzeyler ise iç mekanda da kendini sergilemeye devam ediyor. Dinamik bir atmosfer yaratmayı amaçlayan eğimli çatı yerleştirilen kent mobilyaları ile insanların vakit geçirebilecekleri ve şehri panoramik olarak izleyebilecekleri bir mekan sunuyor.

Yarı saydam cam yüzeylerle günün farklı saatlerinde farklı görüntüler oluşturan yapıda, gündüz gün ışığının içeri ulaşmasını sağlayan etken geceleri yapıyı kendi ışığını çevreye yansıtan bir objeye dönüşüyor. Bu durum, enerji verimliliği temel alınarak tasarlanan projede gündüz ek bir aydınlatma kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ayrıca, cephe yüzeylerindeki açıklıklarla doğal çapraz havalandırma sağlanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL