Botanik Deposu

Danimarkalı tasarımcı Kristina Dam, botanik biliminden ve 1970’lerin mobilya modasından ilhamla ahşabın yoğun kullanıldığı bir mobilya serisi tasarlamış. Kopenhag’da kendi tasarım stüdyosunu açmadan önce mimari üretimler yapan tasarımcı, koleksiyonunda mermeri ve meşeyi bir araya getiriyor.

Kristina Dam, üstü mermer yüzeyli sehpayı, bir çerçeveye benzeyen aynayı ve farklı bölmeler barındıran depolama birimini tasarlarken botanik biliminden ve 1970’lerin klasik mobilya kültüründen etkilendiğini belirtiyor. Depolama birimi, kullanıcıların dergilerini, kitaplarını ya da görünmesini istemedikleri nesneleri saklayabilecekleri bir tasarım. İçinde bitkiler için bir saksı bölmesi bulunduran ürünün ahşap yüzeyi sehpa gibi kullanılabiliyor. Sehpa üzerindeki kayan tabla, bölmeleri saklıyor.

fotoğraflar: tuala hjarnø

Maison&Objet’te sergilenen Botanik Deposu koleksiyonu, ahşap küp çerçeveler ve üzerinde yer alan mermer tablaların oluşturduğu sehpa tasarımlarını da içeriyor. Sehpa işlevinin yanı sıra bitki saksıları için bir sergi alanı oluşturan küplerin strüktürünü meşe ağacı oluşturuyor. Ayna tasarımı ise katlanabilir yüzeylerden oluşuyor. Kristina Dam, ahşap bir parçanın üzerinde duran ayna için “Makyaj yapmak için kullanabileceğiniz gibi sadece süs eşyası olarak da kullanabilirsiniz” diye belirtiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: