Bukalemun-vari Doğallık

LARA UYAL

Lara Uyal, kırsal Meksika'da çöl peyzajına yerleşen Bruma Şarapçılık'ın bukalemun-vari doğallığını kaleme aldı.

San Diego’dan arabayla Meksika’ya ulaştığımızda kafamda soru işaretleri ve içimde anlamlandıramadığım bir kaygı vardı. Kırsal Batı Meksika’nın zihnimdeki çağrışımı nedense olumsuzdu. Çarpık yapılaşmanın coğrafyanın içinde barındırdığı güzelliği gölgelediğini düşünüyordum. Yanılmışım. Şehir merkezinin yoğunluğundan ve karmaşasından uzaklaştıkça neden yerlilerin burayı Pasifiğin İncisi diye adlandırdığını anlıyordum. Baja California bölgesinde merkezden kırsala yaklaştıkça sıcağın ve hiçliğin ortasında üzüm bağlarını seçmeye başladı gözlerim. Akşamüstü güneşinin turunculuğu kaplamıştı dağları. Tozlu yollardan ilerlerken amacımız Valle de Guadalupe’de Bruma Şarapçılık’a ulaşmaktı.

Bruma Şarapçılık vaziyet planı
Mahzen alanı planı
En kesit
Boy kesit
Cephe görünüşü

Bruma Şarapçılık, bağımsız ve tekil birimler arasındaki bağlantılarla dengelenen, konukların doğayla uyum sağlaması için özel olarak tasarlanmış alanlardan oluşuyor. Bünyesinde şaraphane, restoran, oda-kahvaltı konaklama servisi ve villalar bulunduran 75 dönümlük bir yerleşke. TAC (Taller de Arquitectura Contextual) tarafından tasarlanan Bruma, doğal çevresinden neredeyse ayırt edilemeyecek şekilde inşa edilen bir inziva yeri. Yerel ve dönüştürülmüş malzeme kullanımı, ekolojik peyzaj özelliklerinin korunması ve var olan kurak peyzajın estetik ve kültürel kıymetinin değerlendirilmesi açısından oldukça çevre dostu bir mimariye sahip. Geri dönüştürülmüş ahşap ve çelikten oluşan malzeme paleti, peyzajın rengiyle uyum içinde. Kırsal alanda yer alan projelerin önündeki engeller ve süreç içerisinde karşılaşılan zorluklar göz önüne alındığında TAC’ın sahip olduğu köklülük duygusunu hissedebiliyordum. Projenin güçlü kimliğinin ana fikri, yerel mirasın yorumlanmasına ve toplum-mekan-çevre ilişkisinin süreç boyunca sürdürülmesine dayandırılmış. Doğaya duyulan saygının boyutu, doğrudan müdahaleyi en aza indirmiş.

Ana giriş kapısından girdiğimiz an bizi sonu görünmeyen bir yol karşılıyor ve Casa 8 adlı benzer kütlelerden oluşan yapıyı uzaktan görüyorum. Casa 8 mutfak, oturma odası, veranda ve havuz gibi ortak alanlardan oluşan ve ana eve bağlanan sekiz ayrı oda-suit. Kolayca yabancılaşmak yerine yerel malzemelerden türetildiği için manzara ile bütünleşen bir konaklama mekanı. Tüm işlevleri karşılayacak büyük ve tek bir yapı yerine, bağımsız olarak konumlandırılmış birimler tasarlanarak bölge ve vadinin karakteristik özellikleri sayesinde vaziyet planında esneklik benimsenmiş. Ulaşım, pratik algıdan uzak olsa da konaklayan misafirlerin restorana yaptığı yarım saatlik yürüyüşe değiyor.

Casa 8 vaziyet planı
Casa 8 zemin kat planı
Casa 8 birinci kat planı
Cephe görünüşleri
Cephe görünüşleri

Fauna Restoran da benzer şekilde geleneksel işçiliği çağdaş bir ifadeye dönüştürüyor. Çiftlikten masaya konseptli Fauna, Meksika kültürünün geleneklerini kaybetmeden farklı yemekler sunuyor. Sıcaklığı kontrol etmek için restoran, toprakla yalıtılmış. Kısmen yere gömülü mimari, konuklara kapalılık hissinden çok ferahlık duygusunu aşılıyor. Devasa pencereler ve sürgülü kapılar ile iç ve dış mekan birleşiyor. Paylaşımda ve etkileşimde bulunulması için iki büyük ortak ahşap masadan birine oturuyoruz. Yanımızda bizim gibi ortamdan büyülenen yabancılar ve hafta içinin sıradanlığına renk katmak için yemeğe gelen yerlilerden oluşan bir masadayız. Bölgenin iklimi, ışık oyunlarına ve doğal havalandırmaya izin verdiği için bar alanının duvarında açılan oyuklar mekanın aydınlatılmasında ve hava akışında rol oynuyor. Barın şaraphane ile ortak kullanıldığı zamanlarda nişleri şarap depolama amaçlı da kullanılıyor. Verandanın çatı kısmı ise kuru asma dalları kullanılarak gölgeliğe dönüştürülmüş. Kullanılan atık malzemeler ziyaretçilerin çöp ve doğal çevre algısını yeniden yapılandırıyor. Hiçbir öğe sakil durmuyor, her şey buradaki mekanda yeniden yaşam bulmuş ve yerli yerine oturmuş.

Uzun ahşap masamızdan restoranın yan cephesinde yer alan su kütlesine doğru yol alıyoruz. Konuklara verdiği estetik hazzın yanı sıra bu suyun asıl amacı doğal bir ısı yalıtkanı olması. Su, alt tarafında yer alan mahzeni, Ensenada’nın kavurucu sıcağından koruyor. Hayatın yansıması var üzerinde.

Etiketler: