Buluntu Nesneler

Olmaz İşler’in kahve ve kitap dükkanı için kurguladıkları Dose projesi, buluntu nesnelerle geri dönüşümü vurguluyor.

Dose, Tomtom Mahallesi’nde yeni açılan, kendi seçkisinden oluşan küçük bir kitap dükkanı ve yeni nesil kahve türlerinin sunulduğu bir mekan. Mekandaki her ürün kısa bir zaman aralığında buraya özel olarak tasarlandı ve üretildi.

fotoğraflar: irem sözen

Dose’a, Yeni Çarşı Caddesi’nden ve arka sokaktan olmak üzere iki giriş var. İnsanların gelip geçerken hızlıca kahvelerini kapıp gidebilmeleri için kahve barı, daha işlek olan cadde tarafında konumlandırıldı. Sessiz ve sakin olan arka sokakta kahvenizi içerken kitaplara göz atabileceğiniz rahat bir kanepe bulunuyor. Kitaplar için geniş bir alan ayrılarak duvardaki metal ızgara sistem üzerinde rafların yerlerinin kolayca değiştirilmesini sağlayan özel metal askılar üretildi. Bu mekan gereksinimlerinin daha sonra değişebilecek olmasından dolayı düşünülen bir esneklik. Kitaplığın karşısında rahatça çalışabileceğiniz veya toplantılarınızı yapabileceğiniz geniş bir masif ahşap masa var. Beyoğlu’nun gürültüsünden biraz yalıtılmış olan arka sokak, dış mekanda sakince zaman geçirmek için oldukça uygun.

Kullanılan malzemelerde atık ve buluntu nesnelerden renkli deneylere varan bir çeşitlilik var. Barda kullanılan renkli beton kaplamalar Perşembe Pazarı’ndan alınan toz boyalarla hazırlandı. Aydınlatmalarda çinko, pirinç, bronz ve Karaköy’deki metal kesimhanelerden elde edilen atık demir parçalar kullanıldı. Yine cadde girişindeki metal paravan, kesimlerden artan ince demir şeritler kullanılarak üretildi. Eski mekanik saat parçaları, sahilden toplanan aşınmış seramikler gibi buluntu nesneler sehpa, masa ve basamak yüzeylerindeki mozaiklerin içine yerleştirildi. Mekanın ortasındaki asansör boşluğunun altına denk gelen atıl alan ortaya çıkartılıp, tavan yüksekliğinin az olması dolayısıyla işlevsiz kalan alanda bir yerleştirme çalışması yapıldı. Metal tellerden yükselen küp küp evler ve merdivenler üzerinde dolaşan karakterlerden oluşan yerleştirme, boşluğu işgal etmeden havada asılı duruyor. Tasarımda ıslak zeminler de konsept dahilinde düşünülerek şeffaf sifon haznesinden havluluğa kadar pek çok ürün geri dönüştürülmüş malzemelerle tasarlandı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: