Bütünleşik Kurgular

Princeton Üniversitesi'ndeki sanat programları için performans, prova ve eğitim alanlarından oluşan yeni kompleks, mekanlar arasındaki geçirgenliği ve devinimi artıran kurgusuyla kampüse yeni bir soluk getiriyor.

Steven Holl Architects ve BNIM işbirliğiyle tasarlanan Lewis Sanat Kompleksi, Princeton Üniversitesi bünyesindeki dans, müzik ve tiyatro programlarına hizmet eden bir yapı grubundan oluşuyor. Proje, Wallace Dans Binası ve Tiyatrosu’nu, Hurley Galerisi’ni de içeren Sanat Kulesi’ni, yönetim ofisleri ile ek stüdyo hacimlerini ve yeni müzik binasını kapsıyor. Kompleksi oluşturan üç bina, zemin kotun altına yerleşen ve yaklaşık 750 metrekare genişliğindeki bir toplanma alanı ile birbirine bağlanarak bütünleşiyor. Bu forum alanının üzerinde ise yansımalar üreten bir havuzun yer aldığı meydan bulunuyor. Havuzun zemininde yer alan açıklıklar gün ışığını süzerek altta kalan forum alanına ulaştırıyor.

steven holl architects, lewis sanat kompleksi, princeton üniversitesi

Merak ve etkileşimi tetikleyen meydan dans, tiyatro ve orkestra prova alanlarına bakışlar sağlıyor. “Bir şeyin içindeki şey” fikriyle geliştirilen ve açık bir kamusal davet olarak tanımlanan bu giriş alanı, bölge halkıyla bu kültür ve eğitim yapıları arasında ilişki kurmayı amaçlıyor.

Yeni müzik binasında büyük orkestra prova alanının üzerine yerleştirilen ve akustik olarak ayrışan bireysel prova alanları çelik çubuklar üzerine asılacak şekilde yerleştirilmiş. Kompleksi oluşturan üç binanın her birinin beton strüktürü ise İtalya'nın Lecce kentinden çıkarılan yirmi bir milyon yıllık Lecce taşı ile kaplı.

Etiketler: