Bütünün Parçaları

Farklı malzeme ve yöntemler kullanılarak inşa edilmiş dört ana bölümden oluşan dağ kabini, birbirinden ayrışma ve birbiriyle bütün oluşturma kararlarını, iklim şartları ve işlevsel ihtiyaçlar çerçevesinde kurguluyor.

Norveç'in Sunndal bölgesinde Reyer & Drage Architects tarafından gerçekleştirilen dağ kabini, farklı malzemeler ve inşaat tekniklerinin kullanılmasıyla birbirinden ayrışan sıralı mekanlardan meydana geliyor. Troll Zirve’sine yerleşen yapı, bölgede doğa yürüyüşü ve kayak yaparak vakit geçirmeyi seven bir aile için tasarlanmış. Yapının bu coğrafyadaki çetin hava şartlarına dayanıklı olması tasarımın temel girdisi olurken, işlevsel anlamda ise ailenin dinlenme, üzerlerini değiştirme ve malzeme depolama gibi ihtiyaçlarına cevap vermeye odaklanılmış.

Hakim rüzgar yönüyle aynı doğrultuda bir hat üzerinde dizilen mekanlar, dışarıdan eve dönen ailenin ihtiyaçlarını temel alarak sıralanıyor. Bir uca yerleştirilen şeffaf garaj alanı, aile üyelerinin çamaşır odasına geçmeden ekipmanlarını bırakacakları bir mekan sağlıyor. Dizilim daha sonra banyo, mutfak ve çevre peyzajına bakış sunan bir oturma odasına varacak şekilde devam ediyor. Yapının diğer ucuna yerleşen son oda ise hem uyuma alanı hem de stüdyo olarak kullanılabilecek şekilde kurgulanmış.

Plan
Kesit

Kabindeki her bir bölüm, işlevine ve maruz kaldığı hava şartlarına göre farklı bir yöntemle inşa edilmiş ve farklı kaplama malzemeleri kullanılmış. Kabin cephelerinin büyük bir bölümünde kullanılan ahşap, koyu yeşil renkte ve katran özlü bir yağ ile kaplanarak bütünde, aynı eğime sahip çatı yüzeyleri ile de pekiştirilen bir tutarlılık duygusu oluşturulmuş. Birimlerin farklılaşan karakterleri batı cephesinde daha bariz bir şekilde görülürken doğu cephesinde yarattıkları uyum ve kabinin bir bütün olarak algılanması öne çıkıyor.

Dört bölümden üç tanesinde duvarlarını meydana getiren kütükler yerel olarak elde edilmiş. Bu noktada kullanılan farklı birleşim teknikleri aynı malzemeyle farklı karakterler yaratılmasını sağlamış. Güney uçta bulunan garaj, kendini sergileyen ahşap strüktür ve gün ışığını içeri alan polikarbonat panellerle inşa edilmiş. Burası aynı zamanda depo, spor odası ya da atölye olarak kullanılabiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL