Çantamdaki Kano

Katlanabilir ve taşınabilir bir kano tasarımı olan Onak, kürek çekmeyi özellikle şehir hayatında kolaylaştıracak bir çözüm sunmayı hedefliyor.

Otto Van de Steene ve Thomas Weyn ortaklığında gerçekleştirilen Onak, origami sanatından ilham alarak şekillenen katlanabilir bir kano tasarımı. İki parçadan oluşan tekerli çantası ile rahatlıkla taşınan ve 10 dakika içerisinde kurulabilen tasarım, genellikle başladığı yerden uzak bir noktada sonlanan kano gezileri için elverişli bir seçenek sunuyor.

Van De Steene, 2013 yılında Norveç’te yaptığı bir gezi sırasında kaza geçirmiş ve bu süreçte kafasını boşaltmak adına kağıttan origami kanolar yapmaya başlamış. “Ya gerçek boyutta bir origami kano yaparsam?” diye düşünmeye başlayan tasarımcı yüzlerce deneme ve onlarca prototip üretim sonrası bu fikrini gerçeğe dönüştürmüş.

Farklı sektörlerde kullanılan bir tür plastik olan polipropilenin malzeme olarak kullanıldığı kano, petek yapıda üretilen kompozit ile 10 kat daha dayanıklı hale getirilmiş. Böylece harici bir iskelet yükü binmeyen ürünün daha hafif olması sağlanmış. Taşıma kutusundaki boyutları 40x120x25 cm ve ağırlığı 17 kg olan ürün, kano haline getirildiğinde 465x85 cm boyutlarına ulaşıyor ve 250 kg’a kadar ağırlık taşıyabiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: