Carlo Ratti Associati ve Sidewalk Labs Uyarlanabilir Sokaklar İçin Çalışıyor

Carlo Ratti Associati’nin Sidewalk Labs ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği “The Dynamic Street” projesi sokakları yayalar, bisiklet sürücüleri ve geleceğin sürücüsüz araçları gibi farklı kullanıcılar için daha erişilebilir, daha güvenli ve gerektiğinde farklı durumlara uyarlanabilir kılmayı amaçlayan modüler bir döşeme tasarımı. İnsanların ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen bir sokak peyzajının mümkün olabileceğine işaret eden prototip, yaz sonuna kadar Sidewalk Labs ekibinin Toronto’da yer alan ofis ve deney mekanı olan yapıda sergileniyor. Sidewalk Labs’ın sokak tasarımı konusundaki kapsamlı deneyim ve araştırmalarına dayanan projenin sergisinde ziyaretçiler dijital arayüzde kendi kentsel peyzajlarını yaratma fırsatı buluyor.

Altıgen formundaki döşeme elemanları sokakta herhangi bir rahatsızlık yaratmayacak şekilde kısa sürede kurulup kaldırılabiliyor. Bu modüler sistem Fransız araştırma grubu IFSTTAR’ın Nantes şehrindeki sökülebilir kaldırım projesinden ilham alıyor. Şu anda altıgen örüntülerle yaratılabilecek farklı şablonların araştırıldığı projede aynı zamanda parçalara tekil olarak aydınlatma da yerleştirilmiş. Her bir birimin aynı zamanda tak-çalıştır donanımlara sahip olması, böylece direk, tabela ve belki de basketbol potası gibi düşey elemanlarla birlikte de kullanılabilir olması planlanıyor. Kurulum ve söküm kolaylığı, günün yoğun saatlerinde trafiğin akışını rahatlatacak şekilde şerit eklenen, geceleri ya da hafta sonları ise sadece yayalara açık sokaklar hayal edebilmenin önünü açıyor.

Sidewalk Labs,Carlo Ratti Associati,The Dynamic Street

Yerleştirmenin aktif bir deney ve araştırma alanı olduğunu, testler ile geri bildirimler sonucunda değişebileceğini belirten Sidewalk Labs ekibinden Chirs Anderson, şu an süreci kolaylaştırmak adına birimlerin ahşaptan yapıldığını, ileride ise beton ya da farklı dayanıklı malzemelerle üretim yapmayı planladıklarını söylüyor.

“The Dynamic Street kentsel deneyler için alan açıyor; bu proje ile kullanıcıların sürekli değişen ihtiyaçlarına cevap veren bir sokak peyzajı yaratmayı amaçlıyoruz.” diyor Carlo Ratti ise proje için. “Otonom araçlar çok yakında sokaklardaki yerini alacak gibi duruyor, bu noktada biz de daha uyarlanabilir sokak altyapıları hayal etmeye başlayabiliriz.”

Etiketler:

İlgili İçerikler: