Çok Duyulu Etkileşimler

Doğadan ilham alan Zighizaghi projesi, farklı duyuları harekete geçiren kurgusu ile insanları interaktif bir kentsel mekanda buluşturmayı amaçlıyor.

OFL Mimarlık tarafından tasarlanan kent bahçesi konsepti, Sicilya’nın güneyinde küçük bir kent olan Favara sakinleri için davetkar ve yenilikçi kamusal alanlar yaratma fikrinden yola çıkıyor. Milia mağazası ve Farm Cultural Park işbirliği ile gerçekleştirilen projede ahşap modüller ile bitkisel dokular çok duyulu bir açık alan tanımlıyor.

fotoğraflar: giuseppe guarneri ve riccio blu

Milia markasının biyoloji ile kurduğu bağı vurgulamak istemesi ise altıgen formlar üzerinden ilerleyen projenin çıkış noktalarından biri olmuş. Proje yatayda zemin ve dikeyde aydınlatma sistemleri olmak üzere iki düzlemde ele alınmış. Geometrinin sağladığı modülerlik ve esneklikten yararlanılarak elde edilen yatay düzlemde altıgen parçalar için fenolik kontrplak kullanılırken bağlantı detaylarında Okoume kontrplak tercih edilmiş. Düşey düzlemi oluşturmak adına metal ayaklar üzerine yerleştirilen on dört yüzlü, kırmızı prizmalar ise hem aydınlatma hem de hoparlör olarak çalışıyor ve taşıdıkları fikri sanat ve mimarlık aracılığıyla şehrin en uzak köşelerine dek “bulaştırmayı” amaçlıyor. Etkileşimli kurgu sayesinde Zighizaghi projesinin tanımladığı alan, müziğin doğa ve ziyaretçiler arasındaki ilişkiyi canlandıran bir araç haline geldiği dinamik bir çevreye dönüşüyor. Bölgeye uygun olarak seçilen Akdeniz bitkileri otomatik sulama sistemi ile desteklenirken, projenin mimarlık ve sosyal anlamda oluşturduğu birlikteliğe samimi ve canlandırıcı bir doku olarak katılıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: