Çöl Şehri

İspanya'da gerçekleştirilen Desert City projesi, hafif ve şeffaf bir kütlenin bölümlediği alanlara yerleşen 400 farklı tür çöl bitkisine ev sahipliği yapıyor.

Beş kıtadan toplanmış farklı kaktüs ve sukkulent türlerini barındıran Desert City Araştırma ve Geliştirme Merkezi, bitkiler etrafında şekillenen programı karşılamak üzere eğitici, sürdürülebilir ve ekolojik bir tesis teşkil ediyor. Eski bir atık alanının yerine, 16.000 metrekarelik bir araziye yerleşen merkez, çöl bitkilerini barındıran geniş bahçe alanının yanı sıra sera, sergi ve satış alanları, sunum ve atölyeler için etkinlik alanları, laboratuvar, restoran, depo ve ofis gibi mekanlardan oluşuyor.

Karma bir programa sahip kompleks, prefabrike elemanlarla kurulan tekrarlı, modüler ve hafif bir sistemden meydana geliyor. Yola paralel bir şekilde uzunlamasına yerleşen yapıda iç mekanlar belli simetrilerin tekrarı ile şekillenerek kaktüs bahçesi ve üzeri asma tavan ile kaplı sera alanı olmak üzere avlular oluşturuyor. Arazinin iki ucuna yerleşen ana hacimler, bahçeyi geçen iki cam koridor ile birbirine bağlanıyor. Bu sayede bahçe alanlarının otoyolun etkilerinden korunması amaçlanıyor. Projede kullanılan sürdürülebilir sistemler arasında şeffaf fotovoltaik cam, jeotermal enerji, su geridönüşüm sistemleri, güneş kontrolü gibi çözümler bulunuyor.

Zemin kat planı
1. kat planı
Kesit
Kesit
Kesit
Görünüşler

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: