Crest Konukevi

EN

Mork-Ulnes Architects, Marin County CA'daki dik bir yamaç arazisinde küçük bir misafirhane veya kiralık birim için eski bir garajın temeli üzerine Ek Konut Birimi (Accessory Dwelling Unit - ADU) inşa etti.

Binanın keskin açılı çatı çizgisi, arazinin eğimini yansıtıyor. Yüksek duvarda dolabın üzerinde yer alan pencere çatı katından ağaçları gören bir manzara sunuyor. Ormanlık yamaçta yangına dayanıklı bir kaplama sağlamak ve bakım kolaylığı için çimento levha paneller kullanıldı. İnanılmaz derecede dik yamaç nedeniyle, ılıman Kaliforniya ikliminden yararlanmak üzere daha fazla kullanılabilir dış alan eklemek için ADU'nun önüne bir güverte eklendi, böylece kullanım alanı iki katına çıkarıldı.

38 m2'lik alanın verimli kullanımı için esnek bir program tasarlandı. Gerektiğinde saklanan veya dışarıya taşınabilen tekerlekli bir mutfak adası ile gündüz duvara doğru katlanıp geceleri açılan yatak kullanıldı. Hem doğal manzaraya hem de yaşam alanına bakan bir penceresi olan çatı katına, duvara gömülü bir merdivenle çıkılıyor. Banyo iki küçük odaya bölündü; bir tuvalet/lavabo ve ağaçlarla kaplı yamaca açılan cam kapısı olan orman yeşili fayanslı bir duş odası.

ADU sahipleri tarafından ana evleri yenilenirken tatil kulübesi olarak kullanılıyor.

Etiketler: