Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması 2024: OYUN İÇİN[DE]

Çuhadaroğlu 70. yılını kutladığı bu anlamlı yılda Öğrenci Proje Yarışması’nın 20.’sini, ODTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde düzenliyor. Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın bu seneki konusu ise OYUN İÇİN[DE].

Yarışmanın Teması
Oyun, en yalın biçimiyle, hoş vakit geçirme ve eğlence etkinliklerini çağrıştırır. Genellikle çocukluk çağıyla özdeşleştirilen ve çocuğun deneyimleyerek kendi kendine öğrenmesini, fiziksel ve zihinsel becerilerini geliştirmesini sağlayan oyun etkinliği, her yaşta insan için kurallı veya kuralsız / kendiliğinden gelişen, çok çeşitli etkinlik türü ve biçimini içerir.

Oyun bir eğlence aracı olmasının ötesinde, herkesin katılımına açık, var olan toplumsal yaşamdaki hiyerarşik kalıpların dışına çıkan, yerleşik ilişkileri sorgulayan yaratıcı ve özgürleştirici bir eylemdir. Gündelik yaşamı ve yaşam mekânlarını dönüştürebilir, kentsel mekânları canlandırabilir ve yeniden biçimlendirebilir. Böylece oyunun, bireyleri alışılagelmişin ötesine taşıyan özgürleştirici gücü keşfedilebilir.

Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın bu yılki teması, kent ve oyun arasındaki ilişkilere, kent içinde oyunun mekânı ve gündelik yaşamı dönüştürme potansiyeline odaklanmaktadır. Yarışmanın amacı, öğrencileri kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeye teşvik etmektir.

Kent mekânları, oyunun arka sahnesi, zemini, zaman zaman da doğrudan bir parçası olabilir. Oyun kavramı üzerinden kente ve mekâna bakmak, mevcut kalıpları aşan alternatif ilişki, yaklaşım ve tasarımlar geliştirmek için bir çıkış noktası oluşturur. Katılımcıların, oyunun dönüştürücü ve yenilikçi potansiyelini kucaklayarak kentsel yaşamın yeni ve heyecan verici boyutlarını keşfetmeleri; oyunun birleştirici ve özgürleştirici yönlerini kullanarak, etkin katılım, etkileşim ve karşılaşmalar için davetkâr tasarımlar ortaya koymaları beklenmektedir.

Tasarımlar, gündelik yaşamı ve onun zaman-mekân kurgularını sorgulayabilir; ikinci plana atılan aylaklık, neşe, yaşam sevinci ve kendiliğindenlik gibi kavramları değerlendirerek günlük yaşantının kendisini oyun için[de] yeniden üretebilir ve dönüştürebilir.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın duyurulması: 27 Mayıs 2024
Soru sorulması için son tarih: 24 Haziran 2024 saat 17.00’a kadar ([email protected])
Soruların yanıtlanması: 1 Temmuz 2024
Çuhadaroğlu Fabrika gezisi: 8 Temmuz 2024 (Katılmak isteyen öğrenciler 1 Temmuz 2024 tarihine kadar www.ogrenciprojeyarismasi.com adresi üzerinden “fabrika gezisine katılmak istiyorum” sekmesini işaretlemelidir. Fabrika gezisi, yarışmaya katılım için bir ön şart veya zorunluluk değildir.)
Dijital teslimlerin web sitesi üzerinden sisteme yüklenmesi: 23 Eylül 2024 saat 23.59’a kadar
Jüri değerlendirmesi başlangıç tarihi: 7 Ekim 2024
Ödül kazananlarının ilanı ve jüri raporunun yayınlanması: 14 Ekim 2024
Kolokyum ve ödül töreni: 8 Kasım 2024

Ödüller
Birincilik Ödülü: 30.000 TL
İkincilik Ödülü: 22.500 TL
Üçüncülük Ödülü: 15.000 TL
Eşdeğer Mansiyonlar: 7.500 TL x 3 adet

Jüri uygun gördüğü takdirde Jüri Özel Ödülü verilecektir. Dereceye giren katılımcıların kendi tercihleri doğrultusunda yapacakları iş ve staj başvuruları, Çuhadaroğlu tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Jüri Üyeleri
Ayşem Berrin Çakmaklı (Doç. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Ayşen Savaş Sargın (Prof. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Cânâ Bilsel (Prof. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Celal Abdi Güzer (Prof. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Duygu Tüntaş (Dr. Öğr. Üyesi, TED Üniversitesi)
Esin Kömez Dağlıoğlu (Doç. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Fuat Emre Erkal (Dr. Mimar, Erkal Mimarlık)
İnci Basa (Prof. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Kerem Yazgan (Dr. Mimar, Yazgan Mimarlık)
Mustafa Haluk Zelef (Doç. Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Onur Özkoç (Dr. Öğr. Üyesi, Ankara Medipol Üni./Dr. Mimar, Motto Mimarlık)

Raportörler
Selin Tosun (Y. Mimar, Arş. Gör., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Serda Buket Erol (Mimar, Arş. Gör., Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

Kurumsal Temsilciler
Beyzanur Kutlu (Grafik Tasarım Uzmanı, Çuhadaroğlu)
Sinem Yılmaz (Kurumsal İletişim Yöneticisi, Çuhadaroğlu)

Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması 2024 hakkında detaylı bilgi için: https://www.ogrenciprojeyarismasi.com/
https://www.instagram.com/ogrenciprojeyarismasi

Etiketler: